O Ośrodku
Ośrodek umożliwia realizację obowiązku szkolnego dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim a także ze sprzężonymi niepełnosprawnościami np.: upośledzenie umysłowe i mózgowe porażenie dziecięce, autyzm.
Głównym zadaniem Ośrodka jest przygotowanie wychowanków, w miarę ich możliwości,
do samodzielnego udziału w życiu społecznym poprzez integrację ze środowiskiem
i zapewnienie warunków wszechstronnego rozwoju.
Zadania te realizowane są przez:
- zajęcia dydaktyczne i wychowawcze prowadzone w szkole i internacie;
- zajęcia teoretyczne i praktyczne przysposobienia do pracy;
- zajęcia terapeutyczno-rewalidacyjne.W ramach Ośrodka funkcjonują:
- Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka od 0 do 6 lat.
- Przedszkole Specjalne.
- Szkoła Podstawowa Specjalna dla dzieci od 6 do 21 lat w tym klasa dla dzieci autystycznych oraz dzieci ze sprzężoną sprawnością ruchową.
- Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy do 24 lat.
- Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze (indywidualne i zespołowe) dla osób z głęboką wieloraką niepełnosprawnością w wieku od 3 do 25 lat.
- Internat.
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka – to wielospecjalistyczne, kompleksowe i intensywne działania mające na celu stymulowanie funkcji odpowiedzialnych za rozwój psychomotoryczny i komunikację małego dziecka niepełnosprawnego, od chwili jej wykrycia do czasu podjęcia przez dziecko nauki w szkole, a także – pomoc i wsparcie udzielane rodzicom i rodzinie w nabywaniu przez nich umiejętności postępowania z dzieckiem w zakresie określonym przez indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny. Wczesnym wspomaganiem objęte są dzieci w wieku 0-6 lat oraz ich rodziny w wymiarze od 4 do 8 godzin miesięcznie, w zależności od potrzeb psychofizycznych dziecka, na podstawie opinii wydanej przez zespoły orzekające działające w poradniach psychologiczno - pedagogicznych, w tym w poradniach specjalistycznych. Zajęcia wczesnego wspomagania prowadzą nauczyciele posiadający kwalifikacje odpowiednie do rodzaju niepełnosprawności dziecka i specjaliści (psycholog, logopeda, rehabilitant, pedagog, oligofrenopedagog, inni). Skierowanie dziecka na zajęcia wczesnego wspomagania wydaje organ prowadzący placówkę na podstawie wniosku rodziców i opinii wydanej przez instytucję stwierdzającą konieczność prowadzenia takich zajęć.
Ośrodek zapewnia miejsca w internacie (2 i 4 osobowe pokoje), korzystanie z wyżywienia w stołówce za niewielką odpłatnością. Rodzice pokrywają tylko koszty zakupu produktów spożywczych.
Pobyt w Ośrodku jest bezpłatny.
Dla uczniów dojeżdżających zapewniona jest opieka i wyżywienie w świetlicy szkolnej.
Nauka i rewalidacja odbywa się w małych 6-8 osobowych zespołach (klasach). Każdy uczeń ma opracowany indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny.
W Ośrodku zorganizowano pracownie:
- gospodarstwa domowego,
- komputerową z dostępem do internetu,
- 2 pracownie do ćwiczeń korekcyjnych, wyposażone w specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny,
- gabinet logopedyczny,
- gabinety do terapii: Metodą Tomatisa, EEG-Biofeedbeck, Dogoterapii, Integracji Sensorycznej oraz Alternatywnych metod komunikacji AAC,
- sala doświadczania świata,- sala z interaktywną podłogą.
Ośrodek dysponuje samochodem przystosowanym do przewozu osób niepełnosprawnych. W szczególnie uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość dowożenia dzieci na zajęcia szkolne. Budynek jest przystosowany do osób niepełnosprawnych (winda).
Kadra pedagogiczna nauczyciele i wychowawcy to osoby z wykształceniem wyższym magisterskim (pedagogika specjalna – specjalność; rewalidacja upośledzonych umysłowo), wiele osób ukończyło studia podyplomowe, niezbędne w pracy z dziećmi z dodatkowymi zaburzeniami np.: surdopedagogika, studium pomocy osobom autystycznym i ich rodzinom, pedagogika emocjonalna, logopedia, gimnastyka korekcyjna itp.
Ośrodek zapewnia bezpłatne zajęcia rewalidacyjne:- artterapia (zajęcia plastyczne, teatralne, taneczne)
- integracja sensoryczna
- terapia metodą Tomatisa
- terapia metodą EEGBiofedbeck
- alternatywne metody komunikacji AAC,
- dogoterapia,
- gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna,
- zajęcia logoterapeutyczne,
- pomoc psychologiczna,
- i inne według potrzeb.
Ponadto od wielu lat, we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci organizujemy turnusy rehabilitacyjne nad morzem. Organizujemy noworoczne bale integracyjne dla dzieci niepełnosprawnych.Uczestniczymy w przeglądach artystycznych, olimpiadach specjalnych, spotkaniach integracyjnych.
W Ośrodku działa Rada Rodziców, Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne- Polska oraz Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Osób Niepełnosprawnych „Ciepły wiatr"”Warunkiem przyjęcia do szkoły jest:
- orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane przez właściwą poradnię psychologiczno-pedagogiczną
- skierowanie
- zgoda rodziców – podanie o przyjęcie,
- skrócony odpis aktu urodzenia,
- karta zdrowia dziecka,