Muzyczne spotkanie z wiosną
Pierwszy dzień wiosny
Wesoła myśl jest niczym wiosna.
Otwiera pąki natury ludzkiej”
Jean Paul Sarte
Pierwszy dzień wiosny- to jeden z najbardziej wyczekiwanych dni w roku. Tradycją stają się coroczne spacery ulicami miasta. W poniedziałek, 21 marca 2016r. zaplanowaliśmy pierwszy wiosenny spacer.W godzinach popołudniowych grupka naszych wychowanków wraz z opiekunami wyruszyła oznajmić mieszkańcom naszego miasteczka, że przyroda budzi się do życia, a wiosna wnosi energię i radość.Mimo niesprzyjającej pogody cieszyliśmy się z tego, że obdarowywanie przechodniów „wiosennymi motylkami” z załączonymi życzeniami wyzwalało dużo pozytywnych emocji.
Monika Wilk
Wielkanoc 2016
„Otrzyjcie już łzy płaczące żale z serca wyzujcie.
Wszyscy w Chrystusa wierzący,
weselcie się radujcie Alleluja”
Życzenia radosnych Świąt Wielkanocnych, wypełnionych nadzieją budzącej się
do życia wiosny.
Pogody w sercu i radości płynącej ze Zmartwychwstania Pańskiego oraz smacznego święconego w gronie najbliższych i przyjaciółżyczą
Dyrekcja, Rada Pedagogiczna
pracownicy i wychowankowie, oraz członkowie Stowarzyszenia „Ciepły Wiatr”
w SOSW w Lesku
Dogoterapia
Od nowego roku szkolnego planujemy w Ośrodku nową metodę terapeutyczną- dogoterapię. Na początek- trochę teorii.(admin)
Dogoterapia to jedna z metod rehabilitacji, w której odpowiednio przeszkolony PIES Przyjaciel wspomaga terapeutę w wieloprofilowym usprawnianiu dzieci i dorosłych, a także pomaga osobom starszym czy zagubionym w zachowaniu lub wręcz nawiązaniu kontaktu ze światem zewnętrznym (def. wg. fundacji CZE-NE-KA). Dogoterapia jest jedną z najbardziej naturalnych metod rehabilitacji, w której, często w formie zabawy, „ukryte” są różnorodne ćwiczenia wspomagające proces leczenia. Fundamentalnym celem dogoterapii jest wszechstronny, całościowy rozwój podopiecznych, natomiast formy pracy dobierane są w taki sposób, aby sprawiało to podopiecznemu radość, podnosiło jego samoocenę oraz poczucie sprawstwa, a przy tym rozwijało sfery, z którymi ma on trudności. Zgodnie ze standardami wyznaczonymi przez Delta Society dzięki dogoterapii można osiągnąć następujące grupy celów: FIZYCZNE ( poprawa funkcji motorycznych, w zakresie motoryki dużej i małej, sprawniejsze poruszanie się na wózku, lepsze poczucie równowagi), ZDROWIE PSYCHICZNE (poprawa komunikacji, poprawa umiejętności koncentracji uwagi, umożliwienie uczestnictwa w zajęciach rekreacyjnych, obniżenie lęku, podniesienie poziomu samooceny, spadek poczucie alienacji, izolacji, samotności i wyobcowania), EDUKACYJNE ( podniesienie zasobu słownictwa czynnego i biernego, usprawnianie pamięci, tworzenie pojęć opisujących rzeczywistość, takich jak kolor, wielkość, kształt itd.), MOTYWACYJNE ( ułatwienie nawiązywania kontaktu z innymi osobami, poprawa interakcji w grupie, wytworzenie umiejętności podejmowania proponowanych ćwiczeń i aktywności). O tym jak ważna jest rola zwierząt w życiu i rozwoju dziecka, świadczą badania: interakcja ze zwierzętami przyczynia się do rozwoju poczucia własnego ja, kształtowania wyobraźni, form zabawy, empatii i moralności (Ascione, 2005, Melson 2001, za: Solomon, 2010). Co więcej, zwierzęta odgrywają znaczącą funkcję w rozwoju społecznym i rozwoju umiejętności komunikacyjnych u dzieci, w których często nie może już uczestniczyć ich opiekun, gdyż dzieci i zwierzęta porozumiewają się w taki sposób, jaki przestaje być rozpoznawany dla dorosłego (Melson, 2001, za: Solomon, 2010).Zajęcia z psami powodują wzrost komunikacji u osób z afazją, wpływając znacząco na jednoczesną poprawę komunikacji werbalnej i niewerbalnej (LaFrance, Garcia i Labreche, 2007).
Agnieszka Gołąbiewska
XXI Zabawa Integracyjna
Musisz pomyśleć o czymś cudownym. A takie myśli uniosą Cię.”Piotruś Pan
„Bal w Nibylandii”
XXI Zabawa Integracyjna zorganizowana w dniu 04.02.2016r.” przez Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Lesku w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym „Bieszczadnik” swoim mottem nawiązała do powieści J.M. Barrie „Piotruś Pan”.
Celem imprezy było dostarczenie dzieciom niepełnosprawnym radości przez uczestnictwo w zabawie, podnoszenie własnej wartości, pokazanie sposobów aktywnego, kulturalnego spędzania czasu wolnego. Impreza miała również na celu integrację ze środowiskiem lokalnym, ukazanie potrzeb i możliwości dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. Impreza przygotowana została dla uczniów niepełnosprawnych z Ośrodków Szkolno- Wychowawczych z Leska, Sanoka, Ustrzyk Dolnych, Jasła, Mrowli, uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej - Huzele, Środowiskowego Domu Samopomocy w Lesku oraz uczniów Szkół Podstawowych z Bezmiechowej i Leska. Ogółem w zabawie uczestniczyło około 150 dzieci i młodzieży. Uroczystego otwarcia balu dokonali Pan Wiesław Kuzio- wice-starosta Leski i Pani Barbara Krasulak- wice burmistrz Leska oraz Pani dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Lesku- Pani Dorota Gier. Wśród zaproszonych gości byli: Członkowie Zarządu Powiatu - Pan Marian Feresztyn i Pan Adam Milczanowski, Przewodnicząca Komisji Oświaty - Pani Bernadeta Leicht, kierownik ŚDS w Lesku - Pani Bogumiła Wasylewicz, kierownik WTZ- Huzele - Pan Józef Orłowski, dyrektor Poradni Psychlogiczno- Pedagogicznej w Lesku - Pani Anna Dziedzicka - Mazurkiewicz, dyrektor Szkolnego Schroniska Młodzieżowego „Bieszczadnik”- Pan Tomasz Prawda, Prezes Stowarzyszenia Ciepły Wiatr”- Pani Jolanta Rymarowicz oraz Przewodnicząca Rady Rodziców SOSW w Lesku - Pani Teresa Tokarska.
W krainę Nibylandii przeniósł uczestników zabawy występ teatrzyku szkolnego „Wiercipięta” z Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Lesku. Smak dzieciństwa to smak czekolady, a udowodniły to tańce zespołów „Koralik” z SOSW w Lesku oraz Bieszczadzkich Żabek. W trakcie balu organizowane były konkursy i zabawy. Uczestnicy w konkursie plastycznym przygotowywali pióropusze w indiańskiej wiosce, w zgaduj- zgaduli odpowiadali na pytania dotyczące Piotrusia Pana. W konkursie sprawnościowym uczestnicy pokonywali slalom z unihokejem, oraz jajkiem- piłeczką na łyżce, a w tanecznym tworzyli pirackie układy taneczne. Wiele dzieci otrzymało nagrody za strój. Oprawę muzyczną oraz nagłośnienie zapewnili uczniowie wraz z opiekunem-Panem Tadeuszem Mroczkowskim z Zespołu Szkół Leśnych w Lesku, któremu serdecznie dziękujemy za współpracę i wspaniałą muzykę. Poczęstunek oraz obsługę kelnerską dla uczestników zapewnili uczniowie Technikum Żywienia w Lesku, a podczas całej zabawy opiekę nad mniej sprawnymi dziećmi sprawowali wolontariusze z ZSL oraz ZSTiA w Lesku. Zabawa Integracyjna została zorganizowana dzięki hojności wielu sponsorów. Uczestnicy otrzymali wspaniałe nagrody za udział w konkursach. Instytucjami współpracującymi z SOSW w Lesku przy organizacji XXI Zabawy Integracyjnej były: SSM „Bieszczadnik”, Bieszczadzki Dom Kultury, ZSL, ZSTi A.Zorganizowanie zabawy dla około 150 dzieci i młodzieży możliwe było dzięki sponsorom. Wspomogli nas finansowo rzeczowo:
Stowarzyszenie „Ciepły Wiatr”
Starostwo Powiatowe w Lesku
Urząd Miasta i Gminy w Lesku
Urząd Gminy w Cisnej
Urząd Gminy w Olszanicy
Urząd Gminy w Baligrodzie
PGE Energia Odnawialna w Solinie
Hurtownia Spożywcza Państwa Barzyckich,
Masarnia Zygmunt - Żaneta Osiadacz Ustrzyki Dolne
Firma DELFIN w Lesku
Piekarnia w Baligrodzie – Józef Watorek
Wszystkim Sponsorom, którzy przyczynili się do organizacji XXI Zabawy Integracyjnej – serdecznie dziękujemy. Panu Dyrektorowi Schroniska Tomaszowi Prawdzie również składamy serdeczne podziękowania za udostępnienie pomieszczeń na zorganizowanie imprezy.
Ewa Nosek
http://mojelesko.pl/index.php/aktualnosci/item/951-nibylandia-to-kraina-radosci-zycia
Zima, zima, zima....
W cyklu zabaw plastycznych "Cztery pory roku" odbyło się spotkanie z zimą.Uczniowie poznali graficzną technikę jaką jest linoryt. Bezpieczne linoryty wykonano za pomocą patyczka w styropianowej tacce. Gotowe matryce malowano wałkiem i odbijano na kartki. Na zkończenie wszystkich czekała smaczna niespodzianka- cała "góra" popcornu. Z przygotowanych kwadratowych kartek techniką origami każdy przygotował dla siebie kubeczek, który napełniał popcornem. a czas upłynął szybko i przyjemnie.
Anna Niedziela
Boże Narodzenie 2015
Pokój na ziemi ludziom, a w niebie cisza gwiazd, grają anieli, świat się chlebem dzieli. Świat ma dziś świąteczny blask…
Życzenia radosnych Świąt Bożego Narodzenia, odpoczynku w rodzinnym gronie i zdrowia.
Niech Wigilia i całe Święta upłyną spokojnie
i radośnie a marzenia niech zmienią się w rzeczywistość.
Oby sukcesy przerosły oczekiwania,a Nowy Rok 2016 niech obdaruje pomyślnością i szczęściem
przesyłają
Dyrekcja, Rada Pedagogiczna
pracownicy i wychowankowie, oraz Prezes
i Członkowie Stowarzyszenia „Ciepły Wiatr”
w SOSW w Lesku
Hej kolęda, kolęda
16 grudnia tradycyjnie- jak co roku odwiedzili naszych wychowanków uczniowie leskiego Liceum Ogólnokształcącego przynosząc prezenty mikołajkowe. Wspólnie kolędowaliśmy w miłej, już świątecznej atmosferze.Składamy młodzieży serdeczne podziękowania za okazane serce oraz poświęcony czas dla niepełnosprawnych kolegów. Opiekunom Szkolnego Koła PCK przy LO w Lesku dziękujemy za uwrażliwianie uczniów na potrzeby innych.
Jasełka 2015
„Szedł Pastuszek boso, na fujarce grał…” tą cudowną pastorałką nasi uczniowie rozpoczęli tegoroczne jasełka przygotowane przez Panią Elżbietę Mikołajczak i Panią Monikę Kruk. W scenerii betlejemskiej szopki młodzi aktorzy wcielając się w postacie znane z biblijnej sceny bożonarodzeniowej ,nawiązali do współczesnych dylematów życia codziennego, niesienia pomocy innym i szukania sensu życia. Dostarczyli nam wielu wzruszeń i niezapomnianych wrażeń. Swoim wspaniałym występem uświetnili szkolną uroczystość opłatkową , wprowadzając wszystkich w świąteczną atmosferę pełną radości i wzruszeń. Tegoroczne jasełka miały szczególny wymiar integracyjny, bo w przedstawieniu wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr. 1 w Lesku.Nasi uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem i entuzjazmem, a do wspólnego kolędowania zaprosili wszystkich zebranych.
O czym szumi las...
8 grudnia 2015 roku w Nadleśnictwie Cisna odbyła się II edycja konkursu recytatorskiego „ O czym szumi las.. ” Zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w konkursie w kategorii szkoły podstawowej i gimnazjum. Nasi uczniowie i nauczyciele przygotowujący do konkursu stanęli na wysokości zadania. Zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło a uczniowie reprezentujący nasz Ośrodek nie ulegli tremie i pięknie recytowali wiersze. Pod opieką Pani Marii Ząbkiewicz zaprezentowali się Patryk Szpak, Bartłomiej Bobola, Damian Wątor. Patrycja Głogowska, Paulina Szylak i Sabinka Łuszczek zostały przygotowane przez Panią Monikę Kruk. Jury przyznało nagrody i wyróżnienia. Paulina Szylak otrzymała III miejsce w kategorii gimnazjum. Gratulacje!!! Nasz
Ośrodek otrzymał wyróżnienie za udział w konkursie. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również będziemy prezentować piękno ojczystego języka i otaczającej przyrody.(M.K. )
Bieszczadzkie aniołki z masy solnej
W środę 9.12.2015r odbyły się warsztaty plastyczne z zakresu sztuki ręcznego tworzeniai dekorowania w Szkole Podstawowej Manasterzec z udziałem nauczycieli a także dzieci klasy IV i VI. Warsztaty Bożonarodzeniowe prowadziła utalentowana nauczycielka Pani Anna Niedziela zatrudniona w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Lesku. Dyrekcja tego Ośrodka wyraziła zgodę na współpracę z Ośrodkiem Doskonalenia i KształceniUstawicznego „ Elementarz” w Katowicach.
Współpraca rozpoczęła się ciekawymi warsztatami plastycznymi pod hasłem” Co można tworzyć z masy solnej”. Wspaniałe i interesujące zajęcia ciekawiły nie tylko dorosłych a przede wszystkim dzieci. Zanim przystąpiono do tworzenia, Pani Anna podała wypracowany przepis na masę solną; Szklankę soli rozpuszcza się w zimnej wodzie w proporcji 1:1 następnie wsypuje się tyle mąki ile zabierze płyn, po czym dokładnie wyrabia się masę jak ciasto, dotąd aż stanie się elastyczne. Prócz masy solnej do prac plastycznych potrzebne są różne elementy zebranych materiałów jak do śmieciosztuki tj klamerki, stemple z ciekawymi wzorami, szablony, nakrętki od flamastrów, farby, gałązki drzew iglastych, wyciskacze do czosnku i inne. Tak przygotowana masa solna i elementy służące do ozdób, pozwoliły na wykonywanie prac. Najpierw rozpoczęto wałkowanie części masy na placki średniej wielkości, następnie zamalowywano te placki farbą / temperą/ potem zwijano w rulon i w dalszym ciągu wyrabiano masę dłonią. Po tych przygotowaniach wszyscy uczestniczący w warsztatach tworzyli na specjalnych deseczkach różne medale, obrazki wykorzystując do tego przygotowane elementy ”śmieciosztuki”. Najwięcej radości wszystkim przyniosło tworzenie aniołków dużych i małych z kolorowymi sukienkami i długimi włosami. Aniołki pomagała dekorować Pani Anna, która od wielu lat uwielbia wykonywać anioły na specjalne zamówienia czy prezenty dla znajomych, bliższych i dalszych. Jej artystyczne anioły wędrują po Polsce,zawędrowały nawet do Francji.
W Manastercu też powstały wspaniałe aniołki i anioły które zagoszczą w naszych domach na święta Bożego Narodzenia 2015r.
Zofia Przygórzewska
Czas jak rzeka...
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w tym roku obchodzi jubileusz 45-lecia. Z tej okazji zorganizowano wystawę przedstawiającą historię i czas obecny placówki. Dzięki uprzejmości pani dyrektor Bożeny Czuryk i bardzo życzliwym, służącym fachową pomocą pracownikom BDK oraz znakomitym gościom ekspozycja przystawała do dostojnej okazji.
Wystawę otworzyła dyrektor SOSW pani Dorota Gier, która w swoim wystąpieniu przybliżyła ważne fakty z historii Ośrodka i sylwetki nauczycieli, którzy odeszli pozostając jednak na zawsze w naszej pamięci. Wszystkich zebranych bardzo ucieszyła obecność założyciela i pierwszego dyrektora placówki pana Tadeusza Kędziora. W latach siedemdziesiątych wraz z żoną Marią byli prekursorami szkolnictwa specjalnego w województwie rzeszowskim. Otwarcie wystawy uświetnili swoją obecnością ponadto: starosta Powiatu Leskiego pan Andrzej Olesiuk, v-ce burmistrz Miasta i Gminy Lesko pani Barbara Krasulak, przewodnicząca Komisji Oświaty, Zdrowia i Promocji Powiatu Leskiego pani Bernadeta Leicht, członek Komisji i dyrektor Szkoły Podstawowej w Lesku pan Ireneusz Benewiat, kierownik ŚDS pani Bogumiła Wasylewicz i długoletni były dyrektor SOSW pan Wiesław Nosek. Pan starosta w miłych słowach podkreślił trud pracy pedagogów oraz pracowników obsługi i złożył na ręce pani dyrektor listy gratulacyjne. Do okazanych życzliwości dołączyła v-ce burmistrz pani Barbara Krasulak.
Eksponowane zdjęcia i kroniki przywoływały wiele wspomnień. Państwowy Zakład Wychowawczy ( dawna nazwa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego) mieścił się w budynku dzisiejszego Gimnazjum. Pierwsze czarno-białe fotografie zniszczone przez czas i przeprowadzkę w 1984 roku do budynku przy ulicy Smolki, przypominają nie tylko trudne początki ale wiele radosnych wydarzeń i anegdot, którymi dzielili się oglądający wystawę emerytowani pracownicy. Fotografie zdarzeń lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych były bliskie pracownikom z wieloletnim stażem pracy. To oni stali się przewodnikami po tej części wystawy. Współczesne kolorowe zdjęcia najbardziej podobały się uczniom i ich rodzicom, bo dokumentowały dorastanie, przypominały szkolne uroczystości, konkursy, bale i wycieczki, w których brali udział.
Jubileusz zobowiązuje do tego, by godnie kontynuować pracę pierwszych nauczycieli, by poszerzać wiedzę i doskonalić swoje kwalifikacje. Realizowane w Ośrodku specjalistyczne terapie, prezentacja interesujących prac plastycznych uczniów, ich osiągnięć w różnych dziedzinach, świadczą o tym, że Specjalny Ośrodek wciąż się rozwija.(M.Z.)
autorem części zdjęć -Radosław Figura(BDK)
Czary Mary...
Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów,…wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
I tak oto w naszej szkole dnia 26.11.2015r. odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa. Od godziny 10:00 do 12:00 bawiły się dzieci z przedszkola oraz klas młodszych i starszych. Zabawę uświetniły przeboje muzyki współczesnej. Dzieci, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowały wróżby przepowiadające przyszłość, lały wosk a następnie wraz ze swoimi opiekunami tańczyły i bawiły się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki. Panie wychowawczynie zorganizowały również wiele ciekawych zabaw i konkursów, w których chętni uczniowie pokazali swoje wybitne umiejętności, m.in. piękny śpiew i taniec. Każdy mógł poznać swoją przyszłość dzięki wróżbom z kubeczków (wylosowane przedmioty symbolizowały dalsze życie, np. pierścionek oznacza w przyszłości małżeństwo, monetabogactwo, różaniec - wskazuje, że zostanie się osobą duchowną. Można było również poznać imię przyszłej sympatii oraz dowiedzieć się, co nas czeka w najbliższej przyszłości. Ciekawe, czy przepowiedziana przyszłość przełoży się na rzeczywistość?.... Cała zabawa była więc pełna atrakcji oraz przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze.Całość spotkania umilił przepyszny poczęstunek przygotowany przez nauczycieli. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal. Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie podczas zabawy.(A.A.-T.)
„Na ojczystym szlaku… Rudnik 2015”
Na V Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Patriotycznej, Żołnierskiej i Harcerskiej, naszą szkołę reprezentowali : Paulina, Robert, Wojtek, Wiesław, Bartek i Patryk. Organizatorami festiwalu od pięciu lat jest SOSW w Rudniku, I Drużyna Nieprzetartego Szlaku OSTOJA, oraz Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „ Poprowadź nas przez Świat”. 5 XI uczestników gościł Miejski Ośrodek Kultury. Nasz zespół wykonał piosenkę „Polskie Kwiaty”, która bardzo podobała się publiczności dzięki wzruszającej interpretacji Pauliny i Roberta. Udany występ zawdzięczamy również mamom i paniom, które zadbały o bardzo eleganckie stroje oraz pani Anetce, która zrobiła kosz uroczych polnych, „polskich kwiatów” . Z Rudnika przywieźliśmy ogromną paczkę wielkości średniej lodówki, a w niej przeróżne upominki, którymi zespół podzielił się z każdym trzymającym za nas kciuki.
Druh Dariusz stwierdził, że nie wyobraża sobie bez nas kolejnego festiwalu i nie usprawiedliwi nieobecności. Czuwaj!(M.Z.)
Dzień Przyjaciela Lasu
Ach co to był za dzień!
4 listopada 2015 roku zaplanowaliśmy „Dzień Przyjaciela Lasu” z leśnikami Nadleśnictwa Baligród. Pogoda nam dopisała, humory znakomite. Wyruszyliśmy najpierw do Żardenki do „ Ropuszego Dworu”, gdzie przywitała nas gościnnie Pani Magdalena Boron, właścicielka pensjonatu i stadniny koni. Po porannej rozgrzewce konie były gotowe do pracy. Nasi uczniowie z powodzeniem próbowali swoich sił w siodle. Wrażenia wspaniałe! Trudno było nam się rozstawać z tym wspaniałym towarzystwem. Kolejnym punktem naszej wyprawy było przejście ścieżką edukacyjno- przyrodniczą w miejscowości Bystre – Rabe. Wszyscy byli bardzo dzielni, a cudowny jesienny anturaż wynagradzał trud wędrówki. Na strudzonych wędrowców czekał smakowity poczęstunek, apetyty dopisywały. Nasi uczniowie mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy leśników, poprzez prowadzone w formie zabawy pomiarów drewna. Wykazali się wiedzą o gatunkach drzew, zwyczajach zwierząt i ptaków, zwłaszcza w kontekście zbliżającej się zimy. Na zakończenie naszego spotkania dzieci wykonały wspólny plakat o otaczającej nas przyrodzie, powstawały też indywidualne prace o tematyce przyrodniczej. Zmęczeni, ale pełni niesamowitych doznań wracaliśmy di Ośrodka. Mamy nadzieję, że spotkamy się niedługo z naszymi „ leśnymi” przyjaciółmi.(M.K.)
Do widzenia lesie zielony…
Dzień Papieski
Zaczarowany ołówek-pasowanie na ucznia
W środę, 14 października uroczyście przyjęliśmy do grona uczniów Klaudię i do przedszkolaków Szymona. Dla najmłodszych kolegów zatańczył zespół Koralik, a klasa VI b zaprezentowała inscenizację wiersza „Szewczyk Dratewka”. Po części artystycznej pani dyrektor, dużym ołówkiem dokonała pasowania na ucznia i przedszkolaka. Przedszkolaki zawsze dzielnie uczestniczą w wydarzeniach szkolnych, upiększają jadalnię swoimi pracami i towarzyszą w zabawach, dlatego starszakom również zostały wręczone dyplomy i upominki. Po części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek. Dzięki mamom Klaudii, Adriana i Patryka dzień stał się bardzo słodki dla wszystkich uczniów i dla nauczycieli.(M.Z.)
Artystycznie zakręceni
Grupa naszych uczniów, od 27 IX do 4 X uczestniczyła w warsztatach "Artystycznie zakręceni" w Przysietnicy, organizowanych przez Stowarzyszenie Ciepły Wiatr. Projekt dofinansowany był w ramach zadania Programu Narodowego Centrum Kultury Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży. Uczestnikami z Ukrainy była młodzież ze Szkoły Artystycznej Ceramiki z Dniepropietrowska, ze Studia Teatralnego z Czerniowiec i dzieci uchodźców z terenów objętych działaniami wojennymi mieszkające w obwodzie Czerniowieckim. Polskę, oprócz naszych wychowanków reprezentowała młodzież z Liceum Plastycznego i grupa plastyczna z Bieszczadzkiego Domu Kultury z Leska. "Artystycznie zakręconych" gościł Ośrodek Turystyczny "Czardworek", który miłą atmosferą i troską o nas sprawił, że czuliśmy się tam jak w domu. Uczestniczyliśmy w wielu zajęciach integracyjnych, malarskich, warsztatach ceramicznych i teatralnych. W programie były przejażdżki konne, "loty na miotle", spacery po okolicy, ogniska, dyskoteka, oglądanie gwiazd z otwartego dachu wieży- obserwatorium. Zorganizowano też bardzo ciekawą wycieczkę do Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy i "ciuchcią kołową" do Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia i Muzeum Księży Jezuitów w Starej Wsi. Na podsumowanie projektu wzięliśmy udział w prawdziwym wernisażu prac plastyków z Leska.W Przysietnicy poznaliśmy wielu przyjaciół. Nie miały znaczenia różnice związane z językiem, wiekiem, umiejętnościami.
"I tak się trudno -było- rozstać". (M.Z.)Więcej informacji na stronie Stowarzszenia CiepłyWiatr
oraz
Wycieczka w Bieszczady
17 września wychowankowie naszego Ośrodka uczestniczyli w wycieczce do Cisnej. Główną atrakcją była przejażdżka Bieszczadzką Ciuchcią, którą zasponsorował Zarząd Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki. Pogoda i humory dopisywały, a trasa do Balnicy dostarczyła niezapomnianych wrażeń. Uczniowie odwiedzili również Nadleśnictwo w Cisnej, gdzie oglądali wystawę zwierząt leśnych oraz ścieżkę edukacyjną. Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe maskotki.(E.N.)
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie