"Kawiarenka pod Lasem": Kawa i ciastko 5 zł - Zapraszamy!
O projekcie tutaj
"Kawiarenka pod Lasem": Kawa i ciastko 5 zł - Zapraszamy!
O projekcie tutaj
Ośrodek dołączył do akcji "Zbieram to w szkole", której celem jest zbieranie surowców wtórnych i niepotrzebnych rzeczy jako "pomocy bez pieniędzy". Oprócz walorów ekologiczncznych, dzięki zbiórce jest niesiona pomoc biedniejszym krajom w Afryce, azji, Ameryce Łacińskiej. Projekt jest programem partnerskim, dla każdej darowizny są przewidziane wymienialne na nagrody punkty.
.
3 dni owocne w nową wiedzę i nowe zestawy książek, spotkania z ciekawymi ludźmi, najróżniejsze spotkania, dyskusje i wymiana doświadczeń.
3 warsztaty, 3 spotkania autorskie, 26 wykładów i panel dyskusyjny z prof. Tonnym Attwoodem, psychologiem klinicznym, badaczem specjalizującym się w tematyce autyzmu oraz samorzecznikami. Transkulturowa dyskusja o potrzebach osób w spektrum
i przemocy względem nich. Wydarzenia prowadzone przez samorzecznków, specjalistów, lekarzy psychiatrów, neurologów, psychologów, pedagogów, rodziców, a nawet dziadków.
Niesamowity wykład poprowadził Daniel Tammet - lingwista, matematyk, sam będący osobą autystyczną. Wrażliwy pełen optymizmu, opowiadał w pięknej, kolorowej, obrazowo – liczbowej formie. Świat potrzebuje różnorodności, świat otwarty na potrzeby
i perspektywę osób w spektrum autyzmu będzie lepszy dla wszystkich, a sam autyzm jest stałym elementem historii ludzkości.
Dr. Peter Schmidt – w nawiązaniu do tematu autyzm: dzisiejsza rzeczywistość - na podstawie osobistych przeżyć opowiadał o rodzinie, pracy, życiu. Jestem jak kaktus, który potrzebuje więcej słońca, mniej wody niż inni.
Profesor Tony Attwood mówił m.in. o tym jak potrzeby osób z autyzmem są uwzględniane w systemie szkolnictwa w Australii, podał wiele ciekawych przykładów, wskazówek, przytoczył wyniki najróżniejszych badań. Problemem nie są osoby autystyczne. Najważniejszym problemem są osoby neurotypowe, które je odrzucają, znęcają się nad nimi, drażnią je i robią im inne straszne rzeczy.
Wystąpienie Jacka Kielina – człowiek jest najważniejszy, z pewnością ważniejszy
w starciu ze słupkami i tabelkami. Poznać człowieka to nie znaczy zebrać o nim informacje, tylko zbudować z nim relacje
Poruszające wystąpienia bardzo młodych samorzecznków - Jan Gawroński i Filip Skura - chłopcy dają wiele wskazówek wystarczy poczytać/posłuchać.
Zabawna forma przekazu psychologa Tomasza Komorkiego odnośnie komunikacji werbalnej z osobami w spektrum.
Mocne słowa Joanny Ławickiej – obrazowe jasne i czytelne, przytaczane fragmentami z jej ksiązki „Jarzmo” – gdzie zgubiliśmy człowieka w autyzmie.
Wielu innych prelegentów: Beata Chrzanowska – Pietraszuk, Ewa Furgał, Alicja Kosmalska, Michał Tadeusz Handzel, Marek Stankiewicz, Jacek Dobiała… oraz niespotykana atmosfera, gdzie każdy mógł czuć się po prostu sobą i nikomu to nie przeszkadzało. Wśród takiego tłumu można było spotkać się z tolerancją i akceptacją szeroko pojętej odmienności i poszanowaniem potrzeb innych osób.
Miałam możliwość osobistego uczestniczenia w tym wydarzeniu, to był wspaniały czas – Agnieszka Gajos.
Tematem przewodnim Żakinady była legenda o czarnej damie z leskiego zamku. Według legendy po śmierci swojego męża z rodu Kmitów - wdowa ślubowała, że nigdy więcej nie wyjdzie za mąż i będzie nosić do końca swojego życia żałobę. Mieszkała wówczas (XV w.) w zamku Sobień, odległym o kilka kilometrów od Leska i połączonym z tamtejszym zamkiem podziemnym przejściem. Można ją, a raczej jej ducha- zobaczyć na Zamku w Lesku, pojawiającego się, jako zwiewna postać dziewczyny w czarnej sukni z welonem. I tak dzisiaj po wielkich przygotowaniach- szyciu i przymiarkach, nasi uczniowie zaprezentowali swoje kreacje podczas przemarszu ulicami miasta. Poświęcenie maszyny do szycia(odmówiła na koniec posłuszeństwa) na pewno się opłacało- wiele osób podziwiało kostiumy i rekwizyty naszych uczniów i opiekunów.(adm)
26 maja dla każdego z nas jest szczególną datą - pamiętamy wtedy o swoich mamach. Nic więc dziwnego, że w naszej szkole obchodziliśmy ten dzień w podniosłej atmosferze, w radości, uśmiechu i łez wzruszeń. Występ przedszkolaków zachęcił wszystkich do wspólnej zabawy przy piosenkach ruchowych, a teatrzyk kukiełkowy pokazał aktorskie umiejętności starszych kolegów.
Miłym akcentem był występ zespołu śpiewaczego Leskowianie z repertuarem pieśni o matce.
Jednocześnie Stowarzyszenie "Ciepły Wiatr", działające przy Ośrodku dokonało podsumowania realizowanego projektu "Kwiarenka pod lasem". Uczniowie III klasy Szkoły Przysposabiającej do Pracy przygotowali słodki poczęstunek oraz serwowali kawę z ekspresu, zakupionego między innymi z tego projektu. Spotkanie zakończyło się pięknie wyrecytowanymi wierszami o zwierzętach.(adm)
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z obchodów Dnia Mamy!
Platforma powstała w ramach programu wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dla uczniów i nauczycieli, finansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Celem programu jest pomoc w zwalczaniu skutków pandemii COVID-19, "poprzez przeprowadzenie badań naukowych, mających na celu pogłębioną diagnozę i wzmocnienie dobrostanu psychicznego uczestników procesu kształcenia na poziomie szkolnictwa podstawowego i ponadpodstawowego."
Programem objęte są dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, wychowankowie Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych i Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii, nauczyciele, dyrektorzy szkół, rodzice oraz specjaliści (m.in. pedagodzy, psychologowie, terapeuci).
Charakter programu jest pilotażowy z założeniem włączenia 1 200 szkół.(adm)
czyli warsztaty edukacyjne z Panią Agnieszką Groń- edukatorką Nadleśnictwa Lesko.
19 maja uczniowie naszego Ośrodka mieli okazję poznania fauny i flory dominującej w leskich lasach. Doznań sensorycznych dostarczyły eksponaty przywiezione przez Panią Agnieszkę- dzieci mogły je oglądać dotykać i wąchać.
Dziękujemy Pani Agnieszce i Nadleśnictwu Lesko za świetnie i profesjonalnie przeprowadzoną prezentację oraz mamy nadzieję na kolejne spotkania.(adm)
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji!
W rozwoju i rehabilitacji uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi niebywałe znaczenie mają podejmowane przez nich różnorodne formy kreatywności. Wytwory artystyczne stanowią nie tylko formę komunikacji, ale są także pozytywnym wzmocnieniem, źródłem natychmiastowej i bezpośredniej przyjemności.
17 maja odbyła się pierwsza edycja Integracyjnych Warsztatów Artystycznych "Wiosenne Pejzaże". Zaproszono grupy z SOSW Brzozów, SOSW Sanok i SOSW Ustrzyki Dolne i razem z reprezentacją SOSW Lesko, przy pomocy wolontariuszy z Liceum Plastycznego przy ZSTiA w Lesku wszyscy wzięli udział w kreatywnej aktywności przy użyciu różnych materiałów i środków plastycznych. Celami warsztatów plastycznych były: lepsze poznanie się, kontakt z otoczeniem, przełamywanie wszelkich oporów i lęków związanych z ekspresją, ogólny rozwój - sensoryczny, poznawczy, komunikacyjny, manualny, rozwijanie wyobraźni, współdziałanie w grupie, okazja do wyładowania emocji i do integracji z grupą rówieśniczą.
Impreza odbyła się przy wiosennej muzyce, w naszym ogrodzie terapeutycznym, pogoda dopisała, zaserwowano poczęstunek na słodko i słono, a na zakończenie były pamiątkowe zdjęcia, dyplomy i drobne upominki.
Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy kreatywności oraz wyobraźni twórczej.(organizator Agnieszka Gajos)
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lesku pełniący funkcję Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego, po raz kolejny realizuje rządowy program "Za życiem". Celem programu jest zapewnienie dziecku niepełnosprawnemu i zagrożonemu niepełnosprawnością oraz jego rodzinie dostępu do interdyscyplinarnej specjalistycznej opieki.
Wsparcie ogólnorozwojowe obejmuje dziecko od momentu wykrycia niepełnosprawności lub zagrożenia niepełnosprawnością do podjęcia nauki w szkole, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci w wieku 0-3 lat. Program finansowany jest ze środków budżetu państwa. Korzystanie z Programu jest bezpłatne.
Pliki do pobrania dla chętnych do skorzystania z programu
W tym roku obchody świąt majowych w naszym Ośrodku miały niecodzienny charakter. Uczniowie podczas spotkania szkolnego wykonywali ćwiczenia i zadania związane z ojczyzną w wirtualnej rzeczywistości za pomocą gogli Oculus Quest 2 będących na wyposażeniu Laboratoriów Przyszłości,(adm)
Więcej zdjęć i film z wydarzenia wkrótce
Nasze Panie "od teatru" przygotowały dla uczniów spotkanie ze znanymi wierszami w formie recytowanej, śpiewanej i kamishibai.(adm)
Poniżej zamieszczamy materiały edukacyjne warte wykorzystania podczas przerwy świątecznej.
Klasa Szkoły Przysposabiającej oraz uczniowie klas starszych Szkoły Podstawowej w ostatnim dniu przedświątecznej nauki zwiedzali cukiernię Słodki Domek, obserwując sposoby parzenia kawy. Zebrane doświenia pomogą im w realizacji projektu związanego z prowadzeniem szkolnej kawiarenki. (adm)
Otrzymaliśmy podziękowanie za udział w Leskim Jarmarku. My też dziękujemy, że mogliśmy pokazać nasze prace.
Jeszcze mamy wystawę i kremasz w Ośrodku. Zapraszamy/(adm)
Nasi uczniowie wraz z opiekunami otrzymali nagrody w konkursie plastycznym "Moja nieskończona wyobraźnia", zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Lutowiskach. Dziękujemy za miłe upominki i do zobaczenia za rok.(adm)
Powered by aSc EduPage