3 dni owocne w nową wiedzę i nowe zestawy książek, spotkania z ciekawymi ludźmi, najróżniejsze spotkania, dyskusje i wymiana doświadczeń.
3 warsztaty, 3 spotkania autorskie, 26 wykładów i panel dyskusyjny z prof. Tonnym Attwoodem, psychologiem klinicznym, badaczem specjalizującym się w tematyce autyzmu oraz samorzecznikami. Transkulturowa dyskusja o potrzebach osób w spektrum
i przemocy względem nich. Wydarzenia prowadzone przez samorzecznków, specjalistów, lekarzy psychiatrów, neurologów, psychologów, pedagogów, rodziców, a nawet dziadków.
Niesamowity wykład poprowadził Daniel Tammet - lingwista, matematyk, sam będący osobą autystyczną. Wrażliwy pełen optymizmu, opowiadał w pięknej, kolorowej, obrazowo – liczbowej formie. Świat potrzebuje różnorodności, świat otwarty na potrzeby
i perspektywę osób w spektrum autyzmu będzie lepszy dla wszystkich, a sam autyzm jest stałym elementem historii ludzkości.
Dr. Peter Schmidt – w nawiązaniu do tematu autyzm: dzisiejsza rzeczywistość - na podstawie osobistych przeżyć opowiadał o rodzinie, pracy, życiu. Jestem jak kaktus, który potrzebuje więcej słońca, mniej wody niż inni.
Profesor Tony Attwood mówił m.in. o tym jak potrzeby osób z autyzmem są uwzględniane w systemie szkolnictwa w Australii, podał wiele ciekawych przykładów, wskazówek, przytoczył wyniki najróżniejszych badań. Problemem nie są osoby autystyczne. Najważniejszym problemem są osoby neurotypowe, które je odrzucają, znęcają się nad nimi, drażnią je i robią im inne straszne rzeczy.
Wystąpienie Jacka Kielina – człowiek jest najważniejszy, z pewnością ważniejszy
w starciu ze słupkami i tabelkami. Poznać człowieka to nie znaczy zebrać o nim informacje, tylko zbudować z nim relacje
Poruszające wystąpienia bardzo młodych samorzecznków - Jan Gawroński i Filip Skura - chłopcy dają wiele wskazówek wystarczy poczytać/posłuchać.
Zabawna forma przekazu psychologa Tomasza Komorkiego odnośnie komunikacji werbalnej z osobami w spektrum.
Mocne słowa Joanny Ławickiej – obrazowe jasne i czytelne, przytaczane fragmentami z jej ksiązki „Jarzmo” – gdzie zgubiliśmy człowieka w autyzmie.
Wielu innych prelegentów: Beata Chrzanowska – Pietraszuk, Ewa Furgał, Alicja Kosmalska, Michał Tadeusz Handzel, Marek Stankiewicz, Jacek Dobiała… oraz niespotykana atmosfera, gdzie każdy mógł czuć się po prostu sobą i nikomu to nie przeszkadzało. Wśród takiego tłumu można było spotkać się z tolerancją i akceptacją szeroko pojętej odmienności i poszanowaniem potrzeb innych osób.
Miałam możliwość osobistego uczestniczenia w tym wydarzeniu, to był wspaniały czas – Agnieszka Gajos.