• Aktualności

            • Słodki dzień

            • W środę 24 maja uczniowie SOSW w Lesku wybrali się do "słodkiego domku" w Lesku na słodki poczęstunek. Była to nagroda za udział w szkolnym konkursie plastyczno - fotograficznym zorganizowanym w ramach Światowego Dnia Ziemi.

              Fundatorem słodkiej nagrody było Stowarzyszenie "Ciepły Wiatr".(JP)

            • Prace w ogrodzie

            • 19 maja (piątek) w ogrodzie przy SOSW w Lesku zebrali się przedszkolaki, uczniowie i nauczyciele z Ośrodka oraz uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Władysława Andersa w Lesku z panią profesor Katarzyną Wermińską. Mimo braku słońca praca szła pełną parą. Zasadziliśmy kwiaty w skrzynkach i doniczkach, przycięliśmy krzewy. Po skończonej pracy w ogrodzie wszyscy zostali zaproszeni na pyszny poczęstunek: kawę, herbatę i rogaliki.(JP)

            • Konkurs plastyczno – fotograficzny.

            • W ramach Światowego Dnia Ziemi SOSW w Lesku zorganizowało szkolny konkurs plastyczno-fotograficzny. Uczniowie mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną z materiałów pochodzących z recyklingu. Dodatkowo mieli pokazać na zdjęciach jak dbają o środowisko segregując śmieciw szkole. Uczniowie wykazali się ogromną  wyobraźnią wykonując prace płaskie oraz przestrzenne. 17.05.2023 (środa) odbyło się rozstrzygnięcie konkursu, a oto jego wyniki:
              - Najmłodsza grupa:
              I miejsce ex aequo: grupa I, grupa II „Bąbelki”
              Wyróżnienie: Oliwer Polański grupa „0”
              - Szkoła Podstawowa:
              I miejsce ex aequo: klasa III, klasa VIII
              Wyróżnienie za pracę indywidualną: Malwina Pająk, Jakub Lorenc, Mateusz Wrona
              - Szkoła Przysposabiająca do Pracy:
              I miejsce ex aequo: klasa I, klasa III

            • Spotkania z Polską

            • Początek maja to zawsze "Spotkania z Polską". W tym roku wykorzystaliśmy nasz nowy monitor dotykowy. Ouizy, zagadki, filmy edukacyjne przyblizyły przedszkolakom oraz uczniom wspaniałą historię naszej Ojczyzny, jej symbole i piękno przyrody. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.(adm)

            • Przygoda w krainie książek.

            • Za nami finał VI Ogólnopolskiej Wielkiej Ligii Czytelników. Wielka Liga Czytelników to największy konkurs czytelniczy dla dzieci i młodzieży. To także ogólnopolska akcja czytania książek, w której wspólna przygoda z bohaterami literackimi, nie kończy się tuż po ostatniej stronie. Nasi uczestnicy z grupy internatowej
              wykonywali osobiste Pamiętniki Młodego Czytelnika i zdobywali sprawności czytelnicze.(AG)

                                                               

            • Konferencje

            • Nauczyciele SOSW uczestniczą nie tylko w wielu szkoleniach, ale także w ciekawych konferencjach.

              Jedną z nich była wojewódzka konferencja naukowo-metodyczna "Doradztwo zawodowe i edukacja zawodu uczniów ze spektrum autyzmu", która została zorganizowana19 kwietnia  w Zespole Szkół gastronomiczn-Hotelarskich w Iwoniczu Zdroju.

              26 kwietnia część nauczycieli uczestniczyła w konferencji "AUTYZM. NIE OCENIAJ- POZNAJ", zorganizowanej w BDK. Celem konferencji było przybliżenie zagadnień diagnostycznych, pracy z rodziną i otoczeniem, wskazanie strategii pomocy i wsparcia oraz organizacji procesu nauczania w edukacji inkluzyjnej. 

          • Dzień Ziemi
            • Dzień Ziemi

            • 1.04.2023 w piątek przed SOSW w Lesku zaopatrzeni w rękawiczki i worki na śmieci zebrali się uczniowie wszystkich klas w ramach akcji „Sprzątanie świata” z okazji Dnia Ziemi.
              Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Uczniowie z zaangażowaniem i z wielkim przejęciem sprzątali teren wokół szkoły. Pogoda dopisała dzięki czemu akcja przebiegła szybko i sprawnie. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał uczniom do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystość otoczenia. Dziękujemy wszystkim za udział      i zaangażowanie.(JP)

            • Wiosenne zabawy z elementami Weroniki Sherborne

            • 17 kwietnia odbyły się zajęcia otwarte pt. „ Wiosenne zabawy z elementami Weroniki Sherborne". Młodsze dzieci pracowały w parze z nauczycielem, natomiast starsze w parze z rówieśnikiem. Celem zajęć było rozwijanie u uczniów świadomości własnego ciała oraz przestrzeni, ćwiczenie relacji z drugą osobą oraz współdziałanie w grupie. Wykorzystano również zabawy przy użyciu chusty animacyjnej co bardzo spodobało się uczniom. Zajęcia przebiegły w bardzo miłej i radosnej atmosferze. (AK, PSz)

            • Turniej tenisa stołowego

            • 27 marca odbył się 17 Regionalny Turniej Tenisa Stołowego w BrzozowieNasz Ośrodek reprezentowali uczniowie:Szymon Biodrowicz, Filip Zagórski, Kacper Adamiak, Julita Strzempka i Julia Ziobrowska. Nasi reprezentanci sposali się bardzo dobrze-zajęli drużynowo 5 miejsce.(MU)

            • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

            • Kwiecień jest miesiącem  Wiedzy na Temat Autyzmu - National Autism Awareness Month. 2 kwietnia  jest  Światowym Dniem Świadomości Autyzmu.

              Nasz Ośrodek włącza się w obchody organizując punkt z ulotkami w centrum miasta, do którego zapraszamy 4 kwietnia. Znak rozpoznawczy- niebieskie baloniki.   

              W połowie kwietnia organizujemy dla naszych uczniów Niebieskie Igrzyska.(adm)

            • a kiedy słońce zajdzie i nastanie noc...

            • Marzec uczniowie poświęcili rozmowom o nocy, o gwiazdach, o snach i marzeniach. Zapoznali się z obrazami, książkami i fotografiami przybliżającymi świat po zachodzie słońca. Zwieńczeniem przedsięwzięcia było zorganizowanie w dniu 27 III „ nocy pełnej gwiazd”. Pomimo ciemności wiele się działo. Były zabawy światłem i cieniem, kalejdoskopami, kolorowymi latarkami, był też teatr cieni „Czerwony Kapturek”.
              Przedszkolaki kołysały do snu swoje przytulanki a uczniowie starszych klas podziwiali gwiazdozbiory w goglach VR.( AK)
            • 21 marca i goście...

            • W tym roku powitaliśmy wiosnę w gronie przyjaciół z Liceum Ogólnokształcącego im. W. Andersa w Lesku . Powitanie nowej pory roku to tylko jedna z okazji do spotkania. Druga to Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. 

              Co roku 21 marca i w najbliższych dniach organizowanych jest w wielu krajach (w tym również w Polsce) wiele wydarzeń i imprez mających na celu promowanie prawa osób z zespołem Downa do życia i do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Data obchodów Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa jest symboliczna. Przypada on na 21 dzień 3 miesiąca w roku ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia -  trisomia 21. Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem ustanowionym w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International (DSI). Zespół Downa to najczęściej występująca choroba genetyczna związana z niepełnosprawnością intelektualną: występuje ona w przypadku 1 na 700 ciąż. Osoba dotknięta tą chorobą może też cierpieć na tzw. zaburzenia towarzyszące, takie jak np. zaburzenia snu czy wady serca. Część z tych zaburzeń jest dziś objęta odpowiednią opieką medyczną, pozostałe wciąż w niewystarczającym stopniu. Z medycznego punktu widzenia niezwykle interesujące jest też to, że trisomia 21 chroni przed niektórymi chorobami. Np. kobieta z zespołem Downa nigdy nie zachoruje na raka piersi. Osoby z zespołem Downa są pozbawione pewnych zahamowań, dzięki czemu mogą z łatwością nawiązywać kontakty z innymi ludźmi, budować z nimi relacje i tworzyć bardzo pozytywną dynamikę społeczną. To więzi oparte nie na inteligencji, ale na życzliwości, współczuciu, empatii. Podczas gdy współczesne społeczeństwo ma problem z budowaniem relacji przyjaznych i z trudem buduje relacje oparte na zaufaniu czy spontanicznym wychodzeniu do siebie nawzajem, osoby z zespołem Downa robią to z wielką łatwością.(HF-O)