- Procedura obowiązująca od 1.09.2020r
- Oświadczenie rodziców
- Procedura postępowania na wypadek zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub stwierdzenia zachorowania na COVID-19
- Procedura utrzymania w czystości pomieszczeń i wyposażenia Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Lesku
- Procedura próbnej ewakuacji w SOSW w Lesku
- Procedura założenia Niebieskiej Karty w Ośrodku
- Zbiór procedur postępowania w SOSW w Lesku
- Standardy ochrony małoletnich w SOSW w Lesku
Procedura obowiązująca od 1.09.2020r
PROCEDURA ORGANIZACJI I FUNKCJONOWANIA
SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO - WYCHOWAWCZEGO W LESKU W CZASIE EPIDEMII SARS-COV-2 – od 1 września 2020 r.
Procedura zgodna z wytycznymi przeciwepidemicznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 5 sierpnia 2020 r. wydanymi na podstawie art. 8 ust.5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz.59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374 i 567).
Rozdział I Postanowienia ogólne
- Niniejsza procedura dotyczy wszystkich uczniów, pracowników i rodziców oraz określa zasady bezpiecznego funkcjonowania osób przebywających w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w okresie pandemii COVID-19.
- Celem niniejszej procedury jest ustalenie zasad postępowania, które zminimalizują zagrożenie zakażeniem koronawirusem lub chorobą COVID-19 podczas pobytu w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nazywanym dalej ośrodkiem.
- Procedura określa działania, które minimalizują możliwość zakażenia, ale mimo podjętych środków bezpieczeństwa, nie pozwoli w 100% wyeliminować ryzyka związanego z zakażeniem.
- W pierwszym tygodniu września rodzice zobowiązani są do złożenia oświadczenia, które stanowi załącznik nr 1 do procedury, dotyczącego zapoznania się z treścią regulaminu, przyjęcia go do stosowania oraz wyrażenia zgody na pomiary temperatury ciała u dziecka. Oświadczenie zawiera również numery telefonów kontaktowych zapewniających szybką i efektywną komunikację z rodzicami/opiekunami dziecka.
Rozdział II
Organizacja zajęć w tradycyjnej formie kształcenia w strefie zielonej (wariant A)
- W ośrodku mogą przebywać uczniowie oraz pracownicy szkoły bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy ich domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
- Przy wejściach do budynków ośrodka znajdują się środki do dezynfekcji rąk, z których każdy wchodzący na teren ośrodka zobowiązany jest skorzystać.
- Po wejściu do budynków ośrodka i skorzystaniu z szatni każdy uczeń zobowiązany jest umyć ręce.
- Ograniczone zostaje przebywanie w budynkach ośrodka osób z zewnątrz; zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy.
- Jeżeli zajdzie konieczność wejścia do budynków ośrodka osoby z zewnątrz (rodzica, opiekuna) należy zachować dodatkowe środki ostrożności i stosować się do reżimu sanitarnego:
- zachować 1,5 m dystans społeczny,
- zakryć nos i usta maseczką lub przyłbicą,
- obowiązkowo dezynfekować ręce,
- przebywać wyłącznie w wyznaczonych obszarach (zakaz przebywania na korytarzach, wchodzenia do sal lekcyjnych, świetlicowych, toalet, pokoi wychowanków internatu),
- ograniczyć kontakt z pracownikami szkoły.
- Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić wyłącznie do wyznaczonej strefy.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
- Uczeń musi posiadać własne przybory i podręczniki. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- Uczeń, u którego w trakcie pobytu w ośrodku wystąpią objawy wskazujące na infekcję dróg oddechowych:
- podwyższona temperatura ciała – 37,5 lub więcej
- ból głowy i mięśni
- ból gardła
- kaszel
- duszności i problemy z oddychaniem
zostanie odizolowany w odrębnym pomieszczeniu, z zapewnieniem min. 2 m odległości od innych osób, a jego rodzice zostaną o tym fakcie niezwłocznie powiadomieni i zobowiązani do szybkiego odebrania dziecka z ośrodka.
- W przypadku podejrzenia choroby pracownik ośrodka ma prawo dokonać pomiaru temperatury ciała ucznia za pomocą termometru bezdotykowego.
- Uczniowie, w miarę możliwości, uczą się w stałej sali lekcyjnej zajmując zawsze przypisane i to samo miejsce – za wyjątkiem zajęć prowadzonych w pracowniach przedmiotowych i zajęć rewalidacyjnych; w każdej sali lekcyjnej znajdują się środki dezynfekujące.
- Przerwy międzylekcyjne uczniowie poszczególnych oddziałów spędzają w określonych przez dyrektora ośrodka miejscach biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia bezpieczeństwa uczniom, zachowania dystansu społecznego i możliwości organizacyjne szkoły.
- Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów adekwatnie do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 minut.
- Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Pomoce dydaktyczne, przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
- Sprzęt i materiały wykorzystywane podczas zajęć praktycznych w ośrodku należy czyścić lub dezynfekować.
- W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły.
- Sale, w których odbywają się zajęcia oraz części wspólne (korytarze) powinny być wietrzone co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Uczniów i pracowników ośrodka obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
Rozdział III
Organizacja zajęć w tradycyjnej formie kształcenia w strefie żółtej i czerwonej
(wariant A)
- Znalezienie się ośrodka w obszarze uznanym epidemicznie za żółty lub czerwony nie jest równoznaczne z odejściem od organizacji zajęć w tradycyjnej formie.
- Uczniów, rodziców i pracowników ośrodka obowiązują zasady określone w niniejszym regulaminie.
Rozdział IV
Organizacja zajęć w kształceniu hybrydowym (wariant B)
- W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor ośrodka, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, może częściowo zawiesić stacjonarną pracę ośrodka.
- W zależności od sytuacji epidemicznej w ośrodku, grupa uczniów oddziału lub etapu edukacyjnego – w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć kształci się zdalnie – z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
- Uczniów kształcących się stacjonarnie w wariancie hybrydowym obowiązują zapisy niniejszego regulaminu (z wyłączeniem zapisów rozdziału V).
- Uczniów kształcących się zdalnie w wariancie hybrydowym obowiązują zapisy rozdziału V regulaminu.
- Szczegółowe zasady pracy w formie hybrydowej ustala w drodze zarządzenia dyrektor ośrodka – biorąc pod uwagę możliwości uczniów i nauczycieli oraz warunki techniczne.
Rozdział V
Organizacja zajęć w kształceniu zdalnym (wariant C)
- W przypadku zwiększenia zagrożenia epidemicznego i wystąpienia zachorowań na koronawirusa wśród uczniów lub pracowników szkoły, dyrektor ośrodka za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, może podjąć decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej).
- Szczegółowe zasady pracy zdalnej ustali w drodze zarządzenia dyrektor szkoły – biorąc pod uwagę możliwości uczniów i nauczycieli oraz warunki techniczne.
- Dopuszcza się możliwość modyfikacji tygodniowego rozkładu zajęć, a także długości poszczególnych zajęć (nie krócej niż 30 min.) celem dostosowania do możliwości psychofizycznych uczniów.
- Uczniowie mają obowiązek uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych prowadzonych zdalnie – biorąc udział w lekcjach on-line – bądź w przypadku uczniów mających utrudniony dostęp do Internetu i komputera – kontaktując się z nauczycielem i realizując wskazane przez niego treści.
- Dyrektor ustala, we współpracy z nauczycielami, sposób potwierdzania uczestnictwa uczniów na zajęciach oraz sposób i termin usprawiedliwiania nieobecności uczniów na zajęciach edukacyjnych.
- Dyrektor ustala, we współpracy z nauczycielami, tygodniowy zakres treści nauczania, który będzie realizowany zgodnie z ustalonym planem lekcji. Jednocześnie obliguje nauczycieli do:
- równomiernego obciążania uczniów w poszczególnych dniach tygodnia;
- zróżnicowania zajęć poprzez wykorzystanie różnorodnych materiałów edukacyjnych;
- dostosowania treści i form pracy do możliwości psychofizycznych uczniów oraz zaleceń wynikających z opinii i orzeczeń poradni psychologiczno-pedagogicznej, np. różnicując materiał edukacyjny, stopień trudności zadań, poleceń, dołączając komentarz, instrukcję wykonania zadań;
- łączenia przemiennie kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia, np. wykorzystując podręczniki i ćwiczenia, karty pracy dostępne uczniom w warunkach domowych, programy edukacyjne.
Rozdział VI
Warunki przyprowadzania i odbierania dziecka ze szkoły
- Uczniowie mogą być przyprowadzani/odbierani z ośrodka przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, nie wolno przyprowadzać ucznia do ośrodka.
- Rodzice zgłaszający dziecko do ośrodka winni podać co najmniej dwie możliwości kontaktu (numery telefonów), aby umożliwić szybką komunikację w sytuacjach nagłych.
- Zobowiązuje się rodziców do niezwłocznego informowania o zmianie numerów telefonów kontaktowych i bezzwłocznego odbierania telefonów ze szkoły.
- W razie konieczności rodzic/opiekun niezwłocznie przybywa do szkoły jeżeli zaistnieje konieczność odebrania dziecka z objawami chorobowymi.
- Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić wyłącznie do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:
- jeden opiekun z dzieckiem/dziećmi,
- zasłonięcie nosa i ust maseczką lub przyłbicą,
- obowiązkowa dezynfekcja rąk po wejściu do budynku,
- dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
- dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m.
- Rodzic/opiekun po wejściu do szkoły przekazuje ucznia pod opiekę dyżurującego nauczyciela, ewentualnie pomaga w rozbieraniu się/ubieraniu w szatni i przekazuje ucznia pod opiekę nauczyciela pełniącego dyżur na korytarzu.
- Ogranicza się pobyt i przemieszczanie się rodziców w budynkach ośrodka. Rodzic nie wchodzi z dzieckiem do wewnętrznych pomieszczeń ośrodka (sale, toaleta, świetlice, jadalnia).
- Zaleca się rodzicom wykonanie kontrolnego pomiaru temperatury ciała dziecka w domu przed przyprowadzeniem go do placówki (jeśli temperatura ciała wynosi powyżej 37 ºC pozostanie w domu), a także przypominanie o podstawowych zasadach higieny (unikanie dotykania oczu, nosa i ust, częste mycie rąk wodą z mydłem, zasłanianie twarzy podczas kichania czy kasłania, zakaz podawania rąk na powitanie)
- Jeśli dziecko w trakcie pobytu w szkole przejawia niepokojące objawy choroby stosuje się zapisy ujęte w załączniku nr 2 do niniejszej Procedury.
Rozdział VII Dowóz uczniów
- Podczas dowozu zbiorowego uczniów ośrodka stosuje się przepisy obowiązujące w publicznym transporcie zbiorowym.
- W trakcie transportu rekomenduje się zasłanianie nosa i ust maseczką lub przyłbicą.
- Wnętrze samochodu jest codziennie czyszczone i dezynfekowane środkami przeznaczonymi do dezynfekcji.
Rozdział VIII
Zasady obowiązujące pracowników szkoły
- Pracownik szkoły jest zobowiązany do:
- przygotowania się do pracy poprzez założenie środków ochrony osobistej – w bezpośrednim kontakcie z osobami trzecimi,
- w przypadku stwierdzenia temperatury – dostosowania się działań określonych w załączniku nr 2 do Procedury,
- dezynfekcji rąk przed wejściem do budynku szkoły,
- pilnowania przestrzegania przez rodziców ograniczeń związanych z korzystaniem z pomieszczeń ogólnodostępnych,
- stosowania się do zapisów określonych w niniejszej Procedurze,
- niezwłocznego informowania dyrektora szkoły o zdarzeniach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo uczniów oraz pracowników w zakresie szerzenia się COVID-19,
- pracownicy administracji i obsługi powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami ośrodka.
- W zakresie kontaktów z rodzicami przyprowadzającymi dzieci do placówki pracownik
zobowiązany jest do:
-
- stosowania środków ochrony osobistej i zachowania dystansu społecznego 1,5 m,
- informowania o obowiązujących w szkole zasadach przeciwepidemicznych w sytuacjach tego wymagających,
- pilnowania przestrzegania przez rodziców ograniczeń związanych z korzystaniem z pomieszczeń ogólnodostępnych szkoły, a także tych dotyczących bezpośrednio dzieci w trakcie przebywania w szkole,
- niezwłocznego informowania dyrektora placówki o sytuacjach stwierdzenia podwyższonej temperatury u rodzica lub dziecka lub innych objawów świadczących
o braku możliwości przyjęcia do szkoły.
- W zakresie prowadzenia zajęć z uczniami, nauczyciel zobowiązany jest do:
- zachowania dystansu społecznego minimum 1,5 m,
- monitorowania stanu zdrowia uczniów poprzez obserwację i stosowania się do zasad określonych w załączniku nr 3 do Procedury,
-
- bieżącego mobilizowania uczniów do przestrzegania zasad higieny, szczególnego zwracania uwagi, by uczniowie często i regularnie myli ręce wodą z mydłem
- wietrzenia sali lekcyjnej co najmniej raz na godzinę,
- dezynfekowania pomocy dydaktycznych po każdorazowym użyciu ich przez ucznia,
- dezynfekowania stanowisk pracy uczniów w pracowni przedmiotowej – w przypadku, gdy do sali wchodzą różne grupy klasowe.
- Nauczyciele zobowiązani są do posiadania numerów telefonów rodziców w celu szybkiej komunikacji.
Rozdział IX Kontakty z osobami trzecimi
- Należy ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum. Zaleca się kontakt telefoniczny lub mailowy.
- W szkole, w wyznaczonych obszarach, mogą przebywać osoby bez objawów chorobowych. Osoby z zewnątrz obowiązuje stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, dezynfekcja rąk, dystans społeczny. Rekomenduje się uprzedni kontakt telefoniczny celem ustalenia godziny spotkania.
- W przypadku przesyłek listownych – zaleca się odłożyć je we wskazane miejsce, do zamkniętego pojemnika umożliwiającego „kwarantannę” przesyłki trwającą dwie doby.
Rozdział X
Zasady korzystania z biblioteki szkolnej
- Nauczyciel biblioteki, w porozumieniu z dyrektorem ośrodka, określa szczegółowy harmonogram korzystania z zasobów bibliotecznych dostosowany do potrzeb i możliwości ośrodka.
- Zaleca się jak najczęstsze wietrzenie pomieszczenia oraz dezynfekcję często używanych elementów wyposażenia.
- Biblioteka zaopatrzona jest w dozownik z płynem do dezynfekcji rąk.
- Niedostępny jest swobodny dostęp do regałów bibliotecznych dla czytelników. Książki podaje i odbiera wyłącznie pracownik biblioteki.
- W bibliotece jednorazowo może przebywać tylko jeden użytkownik.
- Po przyjęciu książek od czytelnika bibliotekarz każdorazowo dezynfekuje ręce i blat, na którym leżały książki.
- Przyjęte książki odkłada się na dwie doby w wydzielone, odizolowane od innych egzemplarzy, miejsce.
Rozdział XI
Zasady funkcjonowania świetlicy szkolnej
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w salach świetlicy szkolnej zgodnie z podziałem na grupy świetlicowe.
- Sale świetlicy szkolnej wyposażone są w środki do dezynfekcji rąk i pomocy dydaktycznych.
- Do świetlicy przyjmowane są w pierwszej kolejności dzieci obojga pracujących rodziców i uczniowie korzystający z dowozu .
- W trakcie przebywania dzieci w świetlicy należy wietrzyć salę co najmniej raz na godzinę.
- Przedmioty, zabawki i sprzęty znajdujące się w pomieszczeniu świetlicy, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp.
- Pomoce dydaktyczne, przybory do ćwiczeń, zabawki należy w miarę możliwości systematycznie czyścić w ciągu dnia. Konieczna jest dezynfekcja co najmniej raz dziennie.
- Uczeń nie powinien wnosić do świetlicy niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek.
- Zaleca się ograniczyć zabawy sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.
- Rekomenduje się prowadzenie zajęć świetlicowych na boisku szkolnym, placu zabaw oraz na przyległych terenach zielonych.
- Ucznia może przyprowadzać i wybierać ze świetlicy maksymalnie jeden opiekun.
- Osoba przyprowadzająca lub odbierająca ucznia ze świetlicy zobowiązana jest dezynfekować ręce przed wejściem, stosować zakrycie nosa i ust, zachować dystans społeczny.
- Osoba przyprowadzająca/odbierająca ucznia ze świetlicy nie może wchodzić do sali, w której prowadzone są zajęcia świetlicowe.
Rozdział XII
Zasady funkcjonowania internatu
- W internacie mogą przebywać jedynie wychowankowie bez niepokojących objawów chorobowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych.
- Przy wejściu do budynku internatu znajdują się środki do dezynfekcji rąk, z których każdy wchodzący do internatu zobowiązany jest skorzystać.
- Ogranicza się przebywanie osób z zewnątrz w internacie do niezbędnego minimum z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (osłona ust i nosa, dezynfekcja rąk, dystans społeczny).
- Przywożenie i odbieranie wychowanków internatu odbywa się przez maksymalnie jednego zdrowego rodzica/opiekuna.
- Wychowankowie internatu powinni starać się zachować dystans społeczny, czystość w użytkowanych pomieszczeniach, często myć ręce ciepłą wodą z mydłem oraz wietrzyć pomieszczenia mieszkalne.
- Wychowankowie przechowują rzeczy osobiste w przydzielonej im szafce i ograniczają dostęp do nich osób trzecich.
- W pomieszczeniach wspólnych internatu zachowuje się rygor bezpieczeństwa i higieny: częste mycie i dezynfekowanie łazienek, pomieszczeń kuchennych, jadalnych, blatów w pokojach oraz pomieszczeniach wspólnie użytkowanych.
- Wychowanek, u którego w trakcie pobytu w internacie wystąpią objawy wskazujące na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, zostanie odizolowany w odrębnym pomieszczeniu, z zapewnieniem min. 2 m odległości od innych osób, a jego rodzice/opiekunowie zostaną o tym fakcie niezwłocznie powiadomieni i zobowiązani do szybkiego odebrania dziecka z internatu.
- W przypadku podejrzenia choroby pracownik internatu ma prawo dokonać pomiaru temperatury ciała wychowanka za pomocą termometru bezdotykowego.
Rozdział XIII
Zasady korzystania z sali gimnastycznej, placu zabaw, terenów zielonych i boiska szkolnego
- Na placu zabaw mogą jednocześnie przebywać uczniowie z jednej grupy, jednego oddziału.
- Po powrocie z placu zabaw uczniowie myją ręce wodą z mydłem.
- Dozwolone jest korzystanie, przez uczniów, z przyszkolnych terenów zielonych, przy zachowaniu zmianowości grup, oddziałów i dystansu pomiędzy nimi.
- W sali gimnastycznej i na boisku mogą przebywać dwie grupy przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans.
- Wyposażenie placu zabaw, sprzęt używany podczas zajęć na powietrzu należy regularnie czyścić z użyciem detergentu lub środków do dezynfekcji.
- Należy ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.
- Wyłącza się plac zabaw znajdujący się przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Lesku z ogólnodostępnego użytkowania przez osoby niebędące uczniami lub pracownikami ośrodka.
Rozdział XIV
Zasady w zakresie organizacji żywienia dzieci
- Przy organizacji żywienia w ośrodku (kuchnia, stołówka) obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo szczególną uwagę zwraca się na utrzymanie wysokiej higieny, mycie i dezynfekcję stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych, sztućców, wyposażenia stołówki.
- Obiady wydawane są zmianowo według harmonogramu ustalonego przez dyrektora ośrodka i spożywane przy stolikach z rówieśnikami z danego oddziału.
- Po spożyciu posiłku przez każdą z grup uczniów, następuje czyszczenie blatów stołów i krzeseł.
- W stołówce rezygnuje się z samoobsługi. Gotowe porcje dań, napoje, sztućce podawane są bezpośrednio uczniowi przez osobę do tego wyznaczoną.
- Podczas wydawania obiadów, w stołówce mogą przebywać tylko osoby spożywające posiłek (rodzice oraz inne osoby nie mają prawa wchodzić do stołówki podczas posiłków).
- Nad bezpieczeństwem uczniów w czasie posiłków czuwa nauczyciel.
- Uczniowie korzystający z posiłków zobowiązani są do pozostawienia odzieży wierzchniej i plecaków przed wejściem do stołówki.
- Ze względów sanitarnych, stołówka szkolna nie wydaje obiadów na wynos.
Rozdział XV Przepisy końcowe
- Procedura wchodzi w życie z dniem podpisania. Zostanie opublikowana na stronie internetowej ośrodka oraz udostępniona w formie papierowej w sekretariacie szkoły, pokoju nauczycielskim i pokoju wychowawców internatu. Dodatkowo wychowawcy klas zapoznają z procedurą uczniów i ich rodziców.
- Procedura może być modyfikowana. Osoby zainteresowane będą informowane o wszelkich zmianach.
- Pracownicy szkoły zostaną zapoznani z procedurą podczas szkolenia.
- W przypadkach nieuregulowanych niniejszą procedurą obowiązują ogólne zasady i wytyczne wynikające z aktów prawnych obowiązującym w tym zakresie oraz wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Ustrzykach Dolnych z biurem obsługi w Lesku .