• PROCEDURY OBOWIĄZUJĄCE W SOSW W LESKU

• Załącznik nr 2

Procedura postępowania na wypadek zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub stwierdzenia

zachorowania na COVID-19

Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia

1. W ośrodku mogą przebywać jedynie dzieci zdrowe. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów u  ucznia  lub  jego  domowników  rodzice/opiekunowie  zobowiązani  są  pozostać z dzieckiem w domu i skontaktować się telefonicznie Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Lesku lub odpowiednim oddziałem zakaźnym.
            2. Uczniowi z niepokojącymi objawami choroby zostanie zmierzona temperatura.
            3. Uczeń z temperaturą ciała powyżej 37,5 lub z podejrzanymi objawami chorobowymi oczekiwać będzie na rodzica pod opieką jednej osoby z kadry szkoły zabezpieczonej w środki ochrony osobistej, z zachowaniem dystansu min. 2 m, w wydzielonym do tego miejscu, służącym do izolacji. Miejsce jest wyposażone w środki ochrony osobistej oraz środki do dezynfekcji.
            4. Po zaobserwowaniu przez personel szkoły niepojących objawów u ucznia, rodzice zostaną niezwłocznie poinformowani telefonicznie, wezwani do szybkiego odbioru dziecka z ośrodka i zobligowani do konsultacji lekarskiej.
            5. Rodzic po odebraniu, z ośrodka, dziecka z objawami chorobowymi zobligowany jest do konsultacji lekarskiej i poinformowania dyrektora ośrodka o sytuacji zdrowotnej dziecka.
            6. Obszar, w którym poruszał się i przebywał uczeń z niepokojącymi objawami chorobowymi, należy                     niezwłocznie            poddać           gruntownemu           sprzątaniu,           zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, uchwyty, poręcze itp.).
            7. Dyrektor ośrodka informuje organ prowadzący i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o podejrzeniu zakażenia ucznia.
            8. Rodzice uczniów z klasy/grupy ucznia, u którego podejrzewa się zakażenie są informowani telefonicznie o zaistniałej sytuacji.
            9. Dyrektor ośrodka stosuje się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy w tej indywidualnej sytuacji należy wdrożyć dodatkowe procedury.

Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika ośrodka

1. Do pracy mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
            2. W  przypadku  zaobserwowania  niepokojących   objawów  pracownicy   powinni  pozostać   w domu, a w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem skontaktować się  telefonicznie z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Ustrzykach Dolnych , lub z biurem obsługi w Lesku pod numerem telefonu 601- 676-830, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112.

1. W przypadku wystąpienia u pracownika, będącego na stanowisku pracy, niepokojących objawów chorobowych typu: gorączka, uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, bóle głowy i mięśni należy niezwłocznie poinformować dyrektora, który podejmuje następujące działania:
              • odsunięcie od pracy i skierowanie pracownika do wyznaczonego odizolowanego pomieszczenia,
              • zalecenie kontaktu z lekarzem celem weryfikacji stanu zdrowia,
              • gruntowane sprzątanie i dezynfekcja obszaru, w którym poruszał się i przebywał pracownik z niepokojącymi objawami chorobowymi.
            2. Pracownik po konsultacji lekarskiej zobligowany jest do poinformowania dyrektora ośrodka   o swojej sytuacji zdrowotnej.
            3. Każdy pracownik powinien poddać się pomiarowi temperatury w razie uzasadnionej potrzeby.
            4. Dyrektor ośrodka informuje organ prowadzący i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o zaistniałej sytuacji.
            5. Dyrektor ośrodka stosuje się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy w tej indywidualnej sytuacji należy wdrożyć dodatkowe procedury.

Postępowanie w przypadku potwierdzenia SARS-Co V-2 na terenie ośrodka

1. Dyrektor informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o zaistniałej sytuacji i w porozumieniu z organem prowadzącym, po uzyskaniu pozytywnej opinii sanepidu podejmuje stosowną decyzję o zamknięciu placówki/zmianie modelu kształcenia lub innych środkach prewencyjnych.
            2. Dyrektor ośrodka informuje o potwierdzeniu zakażenia u ucznia/pracownika organ prowadzący  i  kuratora   oświaty   zgodnie   ze   schematem   procesu   komunikowania   się w sytuacjach kryzysowych dotyczącym jednostek systemu na danym terenie.
            3. Dyrektor ośrodka stosuje się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
            4. Dyrektor ustala listę osób przebywających, w tym samym czasie, w pomieszczeniu, w którym przebywała osoba zakażona.