• PROCEDURY OBOWIĄZUJĄCE W SOSW W LESKU

• Procedura próbnej ewakuacji w SOSW w Lesku

• Zgodnie z przepisami próbna ewakuacja musi się odbyć w szkole nie później niż 3 miesiące od rozpoczęcia roku szkolnego, czyli przed 30 listopada.
            Przeprowadzając próbną ewakuację należy wykonać określone czynności, zgodnie z ustaloną procedurą.

KROK 1
            Dyrektor szkoły zapoznaje wszystkich uczniów i pracowników szkoły z zasadami ewakuacji obowiązującymi w szkole (najlepiej na początku roku szkolnego).

KROK 2
            Na dwa tygodnie przed próbną ewakuacją dyrektor szkoły przypomina nauczycielom, pracownikom obsługi oraz uczniom instrukcję ewakuacji szkoły.

KROK 3
            Najpóźniej na tydzień przed planowaną ewakuacją dyrektor powiadamia właściwego komendanta Powiatowej Straży Pożarnej oraz organ prowadzący szkołę o terminie przeprowadzenia próbnej ewakuacji.

KROK 4
            Osoba wyznaczona przez dyrektora używa odpowiedniego sygnału oznaczającego konieczność ewakuacji-: 3 dzwonki- sygnał ciągły przez 10 sek., z przerwą 5 sek..

KROK 5
            Wszystkie osoby znajdujące się w budynku szkolnym opuszczają go we właściwym porządku (ustalonym w instrukcji, a zależnym od konstrukcji budynku).
            Pracownicy obsługi opuszczają budynek szkoły po wyjściu uczniów , sprawdzając sale, szatnie i toalety czy nikt tam nie pozostał.

KROK 6
            Nauczyciele muszą:
            1.znać stan liczebny klasy, z którą odbywają lekcję,

2. zabrać ze sobą dziennik zajęć,

3. zadbać o przestrzeganie przez uczniów zasad ewakuacji określonych w instrukcji, np.:·kolejność opuszczania sali -najpierw osoby znajdujące się najbliżej drzwi wejściowych do sali, potem uczniowie z kolejnych ławek, aż
            do znajdujących się najdalej od wejścia,·kolejność opuszczania piętra -na schody wchodzą najpierw uczniowie klasy z sal będących najbliżej schodów, następnie z położonych dalej, aż po najbardziej odległe od schodów,·kolejność opuszczania budynku szkolnego -zaczynając od najniższych pięter,

4. uformować grupy ewakuacyjne na korytarzach i sprawować opiekę nad uczniami, z którymi prowadzili zajęcia dydaktyczne,

5. sprawdzić czy wszyscy opuścili pomieszczenie,

6. wskazać dzieciom kierunek ruchu oraz określić miejsce zbiórki,

7.zadbać, aby uczniowie udali się we właściwym kierunku - wyznaczonego miejsca zbiórki – boisko szkolne,

8. zadbać, aby wszyscy uczniowie dotarli do wyznaczonego miejsca,

9. nie dopuścić do powstania paniki wśród uczniów ani lekceważenia sytuacji.

KROK 7
            Wyznaczone osoby wynoszą dzienniki zajęć oraz pieczątki szkolne. Najczęściej pieczątki wynoszą osoby za nie odpowiedzialne: pracownicy sekretariatu, natomiast dzienniki zajęć znajdujące się w pokoju
            nauczycielskim- nauczyciel mający lekcje w sali znajdującej się najbliżej pokoju nauczycielskiego lub nauczyciele znajdujący się w pokoju nauczycielskim.

KROK 8
            Dyrektor szkoły nadzoruje przebieg ewakuacji, a wyznaczony przez Dyrektora koordynator przyjmuje od wszystkich nauczycieli raport dotyczący zgodności liczebnej obecnych na lekcji i doprowadzonych w wyznaczone miejsce uczniów.

KROK 9
            Dyrektor szkoły wypełnia dokumentację związaną z przeprowadzeniem ewakuacji próbnej.

Podstawa prawna:·
            Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. z 2010 r. Nr 109, poz.719)