Aktualności
Nowy rok szkolny
Klendarz roku szkolnego 2017/18
Zgodnie z §.5 pkt.1 Rozporządzenia MEN z dn. 11.08.2017 w sprawie
organizacji roku szkolnego (Dz, U. 2017. poz. 1603) Dyrektor SOSW w Lesku
ustala dodatkowe dni wolne od zajęc dydaktycznych.
lp Wydarzenie Termin 1 Rozp
Zakończenie roku szkolnego 2016/17
Zakończyliśmy rok szkolny 2016/2017. Uroczystość uświetnili swoją obecnością :Starosta Leski- Pan Andrzej Olesiuk, Vice Burmistrz- Pani Barbara Jankiewicz, leśnicy z Nadleśnictwa Baligród.Na początku uroczystości wystąpiły przedszkolaki z tańcami "Deszczowa piosenka" i "Kółko graniaste"- występ przygotowała Pani Monika Wilk- wychowawczyni z przedszkola. Uczniowie pod kierunkiem Pani Magdaleny Kieras przygotowali etiudę"Szkolne Wspomnienia" . Naukę w szkole zakończło czworo uczniów. Życzymy Wam wszystkiego najlepszego, wiele uśmiechu i radości w dalszym życiu, spotkania na Swej drodze dobrych i sympatycznych ludzi.
Leśny Dzień Dziecka
W dniu 31 maja 2017 roku, odbyła się niecodzienna impreza zorganizowana dla uczniów naszego Ośrodka, we współpracy z Nadleśnictwem Baligród i Stowarzyszeniem„ Ciepły Wiatr” „ Leśny Dzień Dziecka” rozpoczęliśmy od odwiedzenia wspaniałego zakątka Bieszczadów, jakim jest Łopienka. Na terenie nieistniejącej dziś wioski znajduje się odrestaurowana cerkiew, będąca miejscem wielu pielgrzymek i niegdysiejszego kultu maryjnego w Bieszczadach. Podziwialiśmy wnętrze świątyni i jej otoczenie. Piękna pogoda zachęcała do zwiedzania wspaniałej okolicy. Z żalem żegnaliśmy Łopienkę, by wyruszyć do Bukowca . Umiejscowiona w dolinie rzeki Solinki ścieżka przyrodnicza, którą dzielnie pokonaliśmy dostarczyła nam wspaniałych wrażeń i emocji. We wiacie, gdzie odpoczywaliśmy po wędrówce czekał na nas smaczny poczęstunek i wiele atrakcji. Proponowane zabawy miały charakter edukacyjny i sprzyjały poszerzeniu
„Eco – plastykon”
24 maja byliśmy gośćmi Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Mrowli z okazji IV Wojewódzkich Warsztatów Plastycznych .Jest to ciekawy projekt tej placówki pod nazwą„Eco – plastykon”, który przyciąga uczestników z całego województwa. Z materiałów odpadowych (m.in. folie, plastykowe butelki, puszki, zużyte płyty CD, kartony ) tworzone są świetne prace, zadziwiające widownię i jury.Tematem przewodnim tych warsztatów były pojazdy przyszłości.Nasza drużyna w składzie : Sabina Łuszczek, Joanna Krasulak, Damian Wątor, Wiesław Harabasz i Paweł Gedij wykonała łódź podwodną do złudzenia przypominającą pojazd kapitana Nemo.Dodatkową atrakcją było miejsce warsztatów - ogród otaczający placówkę. Tam też mogliśmy spróbować wyśmienitych , zdrowych dań, spotkać znajomych z innych ośrodków. Dziękujemy organizatorom za świetny pomysł i doskonałą organizację całej imprezy. (Hanna Farenholc- Ole
Powiatowy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych
Tegoroczne obchody Powiatowego Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych odbyły się 17 maja 2017 roku. W bieżącym roku uroczystość była zorganizowana przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowosiółkach. Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą celebrowaną w kościele parafialnym w Baligrodzie. Liturgię mszalną wspomagała śpiewem grupa harcerzy z Gimnazjum w Baligrodzie, którzy również służyli pomocą jako wolontariusze. Po mszy świętej wszyscy uczestnicy pozowali do wspólnego zdjęcia przed kościołem. Udaliśmy się wszyscy do Ośrodka rekreacyjnego „ Natura Park” w Stężnicy k/ Baligrodu, gdzie odbywał się dalszy ciąg imprezy.Wszyscy uczestnicy zostali podjęci wspaniałym obiadem. Rozpoczęło się oficjalne przywitanie przybyłych gości i uczestników przez Wójta Gminy Baligród Pana Roberta Stępnia i Panią Dyrektor ŚDS Nowosiółki Edytę Wasylewicz . Ciepłe słowa przywitania skierował do zebranych o
O czym szumi las …
28 kwietnia 2017 roku w Nadleśnictwie Cisna odbyła się III edycja konkursu recytatorskiego „ O czym szumi las..” Zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w konkursie w kategorii szkoły podstawowej gimnazjum.Nasi uczniowie i nauczyciele przygotowujący do konkursu stanęli na wysokości zadania. Zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło a uczniowie reprezentujący nasz Ośrodek nie ulegli tremie i pięknie recytowali wiersze. Pod opieką Pani Marii Ząbkiewicz zaprezentowali się Patryk Szpak, Bartłomiej Bobola, Sandra Popek. Paulina Szylak , Damian Wątor zostali przygotowani przez Panią Monikę Kruk.Nasi uczniowie pięknie recytowali utwory znanych polskich poetów: M.Konopnickiej, I.Bechlerowej, D.Wawiłow, W.Broniewskiego, M.Buczkówny . Na uwagę zasługuje debiutancki występ Sandry Popek ,która poradziła sobie znakomicie w wierszu „ Zając”. Jury przyznało nagrody i wyróżnienia. Nasz Ośrodek otrzymał wyró
II Wojewódzka Olimpiada Ośo Niepełnosprawnych Sanok 2017
27 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczetniczyli w Wojewódzkiej Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych organizowanej przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej i Burmistrza Miasta Sanok. Zawody odbywały się w ARENIE SANOK. Dyscypliny sportowe rozgrywane były w formie zabawowej, w której nie liczył się czas, precyzja czy końcowy sukces. Nasi uczniowie zaprezentowali się wysoką - olimpijską formę w dyscyplinach: rzut lotką do tarczy, rzut piłką do kosza, rzut woreczkami do obręczy, unihokej, skoki kangurze na piłce, podnoszenie ciężarów w martwym ciągu. Drużynowo wygrali przeciąganie liny z zespołem z ŚDS z Leska.Na koniec imprezy każdy z uczestników otrzymał złoty medal oraz pamiątkowy dyplom.(Ewa Nosek)
X Wojewódzki Konkurs Recytatorski
4 kwietnia , w Jaśle naszą szkołę reprezentowali: Bartek Bobola, Damian Wątor, Paulina Szylak, Joanna Krasulak. Jubileuszowy konkurs przebiegał pod hasłem: „Idziemy do ZOO”.Na scenie Młodzieżowego Domu Kultury pojawiły się wielobarwne egzotyczne zwierzęta, które były tłem recytowanych utworów. Nasi uczniowie zostali niezwykle serdecznie przyjęci przez zgromadzoną publiczność i przez jurorów. Paulina otrzymała wyróżnienie za nietuzinkową interpretację wiersza o hipopotamie.Zmaganiom konkursowym towarzyszyły występy zaproszonych gości i wspólna żywiołowa zabawa. Wszyscy uczestnicy otrzymali cenne upominki i pamiątkowe dyplomy.(Maria Ząbkiewicz)
Kalambury i „łamańce słowne”
28 marca uczniowie zmierzyli się z zagadkami słownymi, słuchowymi i ruchowymi. Talentem aktorskim wykazała się Asia, która brawurowo przedstawiła „ Księżniczkę na ziarnku grochu” i Damian w roli słonia. Mistrzami kalamburów zostali: Magda, Paweł, pani Ewa i pani Hania. Dużo śmiechu było podczas „łamania języka” w ćwiczeniach dykcyjnych od: „suchej szosy” do: „czarnej krowy w kropki bordo”. Najłatwiejsze okazały się zagadki: „Czy wiesz jaki to zwierz” i „Co słyszysz?”, a najtrudniejsza była „Zgaduj- zgadula co na głowie hula?”.
Bal z Calineczką -XXII Zabawa Integracyjna
"Każde dobro, które czynimy innym, wraca do nas" H. Ch.Andersen "Calineczka"
XXII Zabawa Integracyjna zorganizowana w dniu 28.02.2017r. przez Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Lesku w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym „Bieszczadnik” swoim mottem nawiązała do baśni H.CH. Andersena pt. „Calineczka”.Celem imprezy było dostarczenie osobom niepełnosprawnym- radości przez uczestnictwo w zabawie, podnoszenie własnej wartości, pokazanie sposobów aktywnego, kulturalnego spędzania czasu wolnego. Impreza miała również na celu integrację ze środowiskiem lokalnym, ukazanie potrzeb i możliwości dzieci niepełnosprawnych intelektualnie.
Pokój na ziemi ludziom,
a w niebie cisza gwiazd,
grają anieli, świat się chlebem dzieli.
Świat ma dziś świąteczny blask…
Życzenia radosnych Świąt Bożego Narodzenia,
odpoczynku w rodzinnym gronie i zdrowia Niech Wigilia i całe Święta upłyną spokojnie
i radośnie a marzenia niech zmienią się
w rzeczywistość.
Oby sukcesy przerosły oczekiwania,
A Mikołaj jedzie....
6 grudnia jak co roku do uczniów naszej szkoły przybył Święty Mikołaj. Worek z prezentami był bardzo duży, gdyż Świętemu w gromadzeniu prezentów dopomogło Szkolne Koło Caritas ze Szkoły Podstawowej oraz Samorząd Szkolny SP w Lesku.
Uczniowie SOSW wyrażają wdzięczność dla swoich kolegów i koleżanek z sąsiedniej szkoły oraz dla ich opiekunów - Pasni Elżbiety Mikołajczak, Pani Renaty Pawlik i pani Bożeny Bobuli.
X Przegląd Taneczny Ustrzykach Dolnych
W dniu 30 listopada zespół „Koralik” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lesku, uczestniczył w X Przeglądzie Tanecznym Szkolnictwa Specjalnego „Zatańcz z nami” w Ustrzykach Dolnych.
Po raz kolejny, gościliśmy w Ustrzyckim Domu Kultury na wyjątkowym dla nas wydarzeniu, do którego przygotowywaliśmy się już od dłuższego czasu pod okiem Pani Asi Początek i Agnieszki Gołąbiewskiej. Oczywiście nie wróciliśmy z pustymi rękami, zdobyliśmy kolejną statuetkę do naszej kolekcji.
Warsztaty "Seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną i autystycznym spektrum zaburzeń"
10 grudnia 2016r w Rzeszowie odbędą się bezpłatne warsztay poświęcone seksualności osób niepełnosprawnych interlektualnie i zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Warsztaty organizowane przez Podkarpackie Centrum Usług dydaktycznych prowadzone będą przez Panią Izabelę Fornalik dr n. hum, pedagoga specjalnego i edukatorkę seksualną.Prowadząca warsztaty jest m.in. autorką poradników "Jak edukować seksualnie osoby z niepełnosprawnością intelektualną?Poradnik dla specjalistów", "Dojrzewanie. Miłość.Seks. poradnik dla rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną".
DZień Przyjaciela Lasu
W dniu 27 października 2016 roku nasi uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w spotkaniu z leśnikami w ramach Dnia Przyjaciela Lasu.W tym roku spotkaliśmy się z Panią Ewą Sceliną z Nadleśnictwa Baligród i Panem Wojciechem Jankowskim z Nadleśnictwa Lesko oraz przedstawicielami Technikum Leśnego w Lesku na czele z Panią Dyrektor Jadwigą Szylak.Jak na prawdziwego przyjaciela lasu przystało wyruszyliśmy do szkółki leśnej w Kostryniu. Nasi przyjaciele leśnicy w zrozumiały sposób pokazali nam piękno i ważną rolę lasu.W jesiennym anturażu mogliśmy zapoznać się z gatunkami drzew, krzewów, grzybów a także zrozumieć trud i wyjątkowość pracy leśnika.Uczniowie dostrzegali zmiany zachodzące w przyrodzie, wiewiórki zbierające zapasy na zimę. Pogoda i humory dopisywały,a kolejnym punktem wyprawy była wizyta w technikum leśnym. Przywitano nas niezwykle ciepło, a na początek zagrał dla nas zespół syg
Dzień Papieski
W kolejną rocznicę wyboru Karola Wojtyły na stolicę piotrową nasza szkoła, jak co roku, wspomina Jego Osobę. Włączając się w obchody Dnia Papieskiego uczniowie obejrzeli krótki film animowany o Jego życiu i drodze do świętości. Natępnie każdy uczeń wykonał portret i samodzielnie go ozdobił. Na koniec zaśpiewaliśmy ulubioną pieśń Jana Pawła II- "Barkę".
„ Zacieranie granic pędzlem "
W dniach 19 – 26 września grupa uczniów wraz z opiekunami Moniką Kruk i Joanną Początek wzięła udział w warsztatach plastyczno- artystycznych w Przysietnicy w uroczym pensjonacie „ Czar Dworku”. Współorganizatorem warsztatów było Stowarzyszenie „ Ciepły Wiatr” i „ Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Bieszczad „ w ramach projektu z Narodowego Centrum Kultury „ Zacieranie granic pędzlem”. Pobyt miał charakter integracyjny z dziećmi z Ukrainy. W tym roku udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół Artystycznych z Kijowa z opiekunami, uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Lesku, uczniowie Liceum Plastycznego z Leska oraz uczestnicy zajęć plastycznych z Bieszczadzkiego Domu Kultury w Lesku. Opiekunami byli Waldemar i Jolanta Kordyjaczny. Oprócz zajęć warsztatowych uczestnicy mieli możliwość zwiedzania kościoła w Bliznem, Starej Wsi, ratusza i muzeum regionalnego w Brzozow
Galeria zdjęć
brak danychLiczba wizyt
liczba odwiedzin: 538395