Aktualności
Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych
Organizatorem tegorocznego Powiatowego Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych było Stowarzyszenie Ciepły Wiatr i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lesku.
2 czerwca, wraz z zaproszonymi gośćmi udaliśmy się do Ośrodka Caritas w Myczkowcach. Zanim sięgnęliśmy po atrakcje piknikowe, żywiołowe tańce prowadzone przez panią Ewę, poczęstunek serwowany przez panią Iwonę i panią Elę, wyścigi organizowane przez pana Mariusza, uczestniczyliśmy w koncelebrowanej mszy świętej; bo zawsze mamy za co dziękować, często też prosimy. Bez obecności Księdza Dziekana, księdza Pawła i księdza Bogdana, bez obecności przedstawicieli władz powiatowych i gminnych, bez innych znamienitych gości, rodziców i naszych przyjaciół ze Scholi, ze Szkoły Podstawowej, z Liceum Ogólnokształcącego z Leska, bez pani Kasi i Eli - Dzień Godności byłby zwykłym, szarym dniem. Dzięki uczestnikom, kierownictwu i opiekunom WT
Dni Leska 2016r
Dwudziestego maja nie mogło zabraknąć naszego Ośrodka na obchodach Dni Leska. Z chęcią maszerowaliśmy w korowodzie „bo kochamy nasze miasto”. Wybór piosenki zespołu No To Co do konkursu piosenki o Lesku był dla nas oczywisty. Paulina pięknie zaśpiewała:
„Gdy noc otuli najpiękniejsze z miast
dachy kamienic w kapeluszach z gwiazd
zaraz ze zmierzchem, zasypia stary park
gasną światła w kawiarniach, cichnie wiatr
Księżyc nad mym miastem ma okrągłą twarz
Każdy zaułek w mieście moim znam…
Eko-plastikon Mrowla 2016
18 maja grupa naszych uczniów uczestniczyła w wojewódzkich warsztatach „ Eko - plastykon. Moda z odzysku”. Ośrodek reprezentowali : Sabina, Patrycja, Asia, Robert i Wiesław. Tworzenie modnych strojów ze stosu niepotrzebnych rzeczy sprawiło nam dużo radości. Na wybiegu wspaniale zaprezentowała się Patrycja w stroju, którego nie powstydziłyby się europejskie Domy Mody i Robert prezentujący z wdziękiem strój dyskotekowy nawiązujący do trendu lat siedemdziesiątych. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością w tworzeniu ubrań. Jurorów zachwyciła zaprojektowana i wykonana przez dziewczyny torebka z opakowania po czekoladkach i spódnica w kwiaty z folii bąbelkowej a także kwiecista kamizelka i gustowne zegarki. Nasi uczniowie błyszczeli nie tylko na wybiegu. Potrafili właściwie zachować się podczas przerw, byli bardzo mili i grzeczni dla innych, a ich pogoda ducha i poczucie humoru przysporzył
Spotkania z Ojczyzną- Wielcy Polacy
6 maja odbyło się w naszym Ośrodku spotkanie poświęcone Fryderykowi Chopinowi. Biografię i twórczość przedstawił Radosław Nosek- absolwent Wydziału Muzyki UR, barwnie opowiadając anegdoty i mało znane fakty z życia kompozytora. Uczniowie wysłuchali krótkiego koncertu w wykonaniu gościa, chętnie uczestniczyli w przygotowanym quizie i zabawach ruchowych.
Tropiciele Wiosny
W dniu 19 kwietnia 2016 roku grupa uczniów naszego Ośrodka wraz z opiekunem Panią Moniką Kruk uczestniczyła w zajęciach terenowych w Nadleśnictwie Baligród w ramach obchodów „ Dnia Ziemi”. Wyruszyliśmy w teren i na ścieżce przyrodniczo- edukacyjnej „ W dolinie potoku rabskiego” tropiliśmy wiosnę. Każdy z uczestników miał za zadanie odnaleźć wylosowaną przez siebie roślinę- zwiastuna wiosny. Wyprawie połączonej z obserwacjami przyrodniczymi nie brakowało zagadek o tematyce przyrodniczo- leśnej.Nasi uczniowie wykazali się dużą znajomością środowiska leśnego a piękna wiosenna aura poprawiała wszystkim humory. Potem odwiedziliśmy leśniczówkę w Rabe, penetrowaliśmy środowisko przyrodniczo- leśne wokół stawu, przylegającego lasu .Wrażeń było co nie miara. Pani Ewa Wydrzyńska- Scelina w pasjonujący sposób pokazała nam budzącą się przyrodę w stawie, lesie. Staliśmy się tropicielami wiosny,
Pierwszy dzień wiosny
Wesoła myśl jest niczym wiosna.
Otwiera pąki natury ludzkiej”
Jean Paul Sarte
Pierwszy dzień wiosny- to jeden z najbardziej wyczekiwanych dni w roku. Tradycją stają się coroczne spacery ulicami miasta. W poniedziałek, 21 marca 2016r. zaplanowaliśmy pierwszy wiosenny spacer.W godzinach popołudniowych grupka naszych wychowanków wraz z opiekunami wyruszyła oznajmić mieszkańcom naszego miasteczka, że przyroda budzi się do życia, a wiosna wnosi energię i radość.Mimo niesprzyjającej pogody cieszyliśmy się z tego, że obdarowywanie przechodniów „wiosennymi motylkami” z załączonymi życzeniami wyzwalało dużo pozytywnych emocji.
Wielkanoc 2016
„Otrzyjcie już łzy płaczące żale z serca wyzujcie.
Wszyscy w Chrystusa wierzący,
weselcie się radujcie Alleluja”
Życzenia radosnych Świąt Wielkanocnych, wypełnionych nadzieją budzącej się
do życia wiosny.
Pogody w sercu i radości płynącej ze Zmartwychwstania Pańskiego oraz smacznego święconego w gronie najbliższych i przyjaciół
Dogoterapia
Od nowego roku szkolnego planujemy w Ośrodku nową metodę terapeutyczną- dogoterapię. Na początek- trochę teorii.(admin)
Dogoterapia to jedna z metod rehabilitacji, w której odpowiednio przeszkolony PIES Przyjaciel wspomaga terapeutę w wieloprofilowym usprawnianiu dzieci i dorosłych, a także pomaga osobom starszym czy zagubionym w zachowaniu lub wręcz nawiązaniu kontaktu ze światem zewnętrznym (def. wg. fundacji CZE-NE-KA). Dogoterapia jest jedną z najbardziej naturalnych metod rehabilitacji, w której, często w formie zabawy, „ukryte” są różnorodne ćwiczenia wspomagające proces leczenia. Fundamentalnym celem dogoterapii jest wszechstronny, całościowy rozwój podopiecznych, natomiast formy pracy dobierane są w taki sposób, aby sprawiało to podopiecznemu radość, podnosiło jego samoocenę oraz poczucie sprawstwa, a przy tym rozwijało sfery, z którymi ma on trudności. Zgodnie ze standarda
XXI Zabawa Integracyjna
Musisz pomyśleć o czymś cudownym. A takie myśli uniosą Cię.”Piotruś Pan
„Bal w Nibylandii”
XXI Zabawa Integracyjna zorganizowana w dniu 04.02.2016r.” przez Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Lesku w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym „Bieszczadnik” swoim mottem nawiązała do powieści J.M. Barrie „Piotruś Pan”.
Zima, zima, zima....
W cyklu zabaw plastycznych "Cztery pory roku" odbyło się spotkanie z zimą.Uczniowie poznali graficzną technikę jaką jest linoryt. Bezpieczne linoryty wykonano za pomocą patyczka w styropianowej tacce. Gotowe matryce malowano wałkiem i odbijano na kartki. Na zkończenie wszystkich czekała smaczna niespodzianka- cała "góra" popcornu. Z przygotowanych kwadratowych kartek techniką origami każdy przygotował dla siebie kubeczek, który napełniał popcornem. a czas upłynął szybko i przyjemnie.
Boże Narodzenie 2015
Pokój na ziemi ludziom, a w niebie cisza gwiazd, grają anieli, świat się chlebem dzieli. Świat ma dziś świąteczny blask…
Życzenia radosnych Świąt Bożego Narodzenia, odpoczynku w rodzinnym gronie i zdrowia.
Niech Wigilia i całe Święta upłyną spokojnie
i radośnie a marzenia niech zmienią się w rzeczywistość.
Oby sukcesy przerosły oczekiwania,
Hej kolęda, kolęda
16 grudnia tradycyjnie- jak co roku odwiedzili naszych wychowanków uczniowie leskiego Liceum Ogólnokształcącego przynosząc prezenty mikołajkowe. Wspólnie kolędowaliśmy w miłej, już świątecznej atmosferze.Składamy młodzieży serdeczne podziękowania za okazane serce oraz poświęcony czas dla niepełnosprawnych kolegów. Opiekunom Szkolnego Koła PCK przy LO w Lesku dziękujemy za uwrażliwianie uczniów na potrzeby innych.
Jasełka 2015
„Szedł Pastuszek boso, na fujarce grał…” tą cudowną pastorałką nasi uczniowie rozpoczęli tegoroczne jasełka przygotowane przez Panią Elżbietę Mikołajczak i Panią Monikę Kruk. W scenerii betlejemskiej szopki młodzi aktorzy wcielając się w postacie znane z biblijnej sceny bożonarodzeniowej ,nawiązali do współczesnych dylematów życia codziennego, niesienia pomocy innym i szukania sensu życia. Dostarczyli nam wielu wzruszeń i niezapomnianych wrażeń. Swoim wspaniałym występem uświetnili szkolną uroczystość opłatkową , wprowadzając wszystkich w świąteczną atmosferę pełną radości i wzruszeń. Tegoroczne jasełka miały szczególny wymiar integracyjny, bo w przedstawieniu wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr. 1 w Lesku.Nasi uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem i entuzjazmem, a do wspólnego kolędowania zaprosili wszystkich zebranych.
O czym szumi las...
8 grudnia 2015 roku w Nadleśnictwie Cisna odbyła się II edycja konkursu recytatorskiego „ O czym szumi las.. ” Zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w konkursie w kategorii szkoły podstawowej i gimnazjum. Nasi uczniowie i nauczyciele przygotowujący do konkursu stanęli na wysokości zadania. Zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło a uczniowie reprezentujący nasz Ośrodek nie ulegli tremie i pięknie recytowali wiersze. Pod opieką Pani Marii Ząbkiewicz zaprezentowali się Patryk Szpak, Bartłomiej Bobola, Damian Wątor. Patrycja Głogowska, Paulina Szylak i Sabinka Łuszczek zostały przygotowane przez Panią Monikę Kruk. Jury przyznało nagrody i wyróżnienia. Paulina Szylak otrzymała III miejsce w kategorii gimnazjum. Gratulacje!!! Nasz
Bieszczadzkie aniołki z masy solnej
W środę 9.12.2015r odbyły się warsztaty plastyczne z zakresu sztuki ręcznego tworzeniai dekorowania w Szkole Podstawowej Manasterzec z udziałem nauczycieli a także dzieci klasy IV i VI. Warsztaty Bożonarodzeniowe prowadziła utalentowana nauczycielka Pani Anna Niedziela zatrudniona w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Lesku. Dyrekcja tego Ośrodka wyraziła zgodę na współpracę z Ośrodkiem Doskonalenia i KształceniUstawicznego „ Elementarz” w Katowicach.
Czas jak rzeka...
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w tym roku obchodzi jubileusz 45-lecia. Z tej okazji zorganizowano wystawę przedstawiającą historię i czas obecny placówki. Dzięki uprzejmości pani dyrektor Bożeny Czuryk i bardzo życzliwym, służącym fachową pomocą pracownikom BDK oraz znakomitym gościom ekspozycja przystawała do dostojnej okazji.
45 lat SOSW w Lesku
ZAPROSZENIE
DYREKCJA I GRONO PEDAGOGICZNE
SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO W LESKU
SERDECZNIE ZAPRASZAJĄ
NA WYSTAWĘ ZORGANIZOWANĄ Z OKAZJI JUBILEUSZU OŚRODKA,
KTÓRA ZOSTANIE UROCZYŚCIE OTWARTA
W DNIU 3 GRUDNIA 2015r.
Czary Mary...
Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów,…wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
I tak oto w naszej szkole dnia 26.11.2015r. odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa. Od godziny 10:00 do 12:00 bawiły się dzieci z przedszkola oraz klas młodszych i starszych. Zabawę uświetniły przeboje muzyki współczesnej. Dzieci, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowały wróżby przepowiadające przyszłość, lały wosk a następnie wraz
Galeria zdjęć
brak danychLiczba wizyt
liczba odwiedzin: 538398