• Terapie

• AAC - metody komunikacji pozawerbalnej

• AAC - to skrót anglojęzycznej nazwy  metod wspomagających i alternatywnych sposobów porozumiewania się

Komunikacja jest środkiem wymiany informacji między ludźmi. Warunkiem dobrej komunikacji jest możliwość porozumienia się. Aby to nastąpiło muszą być spełnione pewne warunki, np. musimy być słyszalni, zrozumiali, musimy odbierać komunikat itp. Informacje jakie chcemy przekazać  służyć mają  zaspokajaniu podstawowych potrzeb np., chcę jeść, pić; nadawaniu i odbieraniu komunikatów, wyrażaniu swoich opinii, uczeniu się, wyrażaniu aprobaty lub sprzeciwu, wyrażaniu własnych uczuć i nawiązywaniu przyjaźni.

Posługując się mową w sposób automatyczny przekazujemy informacje . Znaczna część osób nie jest zdolna do pełnej komunikacji z użyciem mowy. Przyczyną mogą być specyficzne uszkodzenia mózgu w okresie płodowym, podczas porodu, w wyniku wypadku, wylewu lub zaburzeń pracy systemu nerwowego. Problemy z porozumiewaniem werbalnym mogą mieć charakter stały lub przejściowy. Pociągają dodatkowe problemy poznawcze, emocjonalne, społeczne. System komunikacji AAC służy polepszeniu jakości życia codziennego i zmniejszaniu poczucia niepełnosprawności.

Dostosowanie alternatywnego sposobu porozumiewania jest uwarunkowane potrzebami danej osoby, predyspozycjami, możliwościami ruchowymi, zdolnością postrzegania ruchu, kształtów, identyfikacji obrazów.

W wyborze metody komunikacyjnej należy kierować się:
            -ogólnym poziomem rozwoju
            -rodzajem uszkodzenia mowy i języka
            -zaburzeniami aparatu ruchowego
            -zaburzeniami percepcyjnymi lub innymi

Opracowywany system komunikacji zawsze bazuje na własnych, naturalnych sposobach porozumiewania się osoby mającej trudności z komunikacją werbalną.

Systemy komunikacji alternatywnej

1.System symboli jednoznacznych - przedmioty utożsamiane z daną sytuacją
            2. Systemy gestów- np. Makaton, Koghamo, język migowy, alfabet palcowy
            3.Systemy dotykowe    - (dla osób niewidzących) np.  alfabet punktowy na dłoni, System Braillea
            4.Systemy graficzne i obrazkowe –np.  Piktogramy, P.C.S, System Blissa
            5. Metody kombinowane.

Metody AAC opierają się na symbolach . Żeby poprawnie rozpoznawać litery potrzebna jest informacja z krtani do mózgu. Porażony aparat mowy jej nie dostarcza. Symbole są graficzną ilustracją całych wyrazów, dlatego dzieci potrafią je odróżnić. Znaczenia wielu symboli łatwo się domyśleć, przypominają szlaczki, rysunki

Nieocenione możliwości stosowania wspomagających i alternatywnych metod porozumiewania się daje specjalistyczny sprzęt, komputery , oprogramowania do tworzenia plansz, generowania mowy itp. O tym jaki sprzęt wykorzystać w pracy  z dzieckiem decydują indywidualne możliwości i potrzeby.

Opis wyposażenia pracowni AAC w  prezentacji multimedialnej.

Opracowała mgr Maria Ząbkiewicz

Prezentacja AAC - Metody komunikacji pozawerbalnej