• Terapie

• TERAPIA POLISENSORYCZNA
            DZIECI I MŁODZIEŻY Z GŁĘBOKOKĄ I WIELORAKĄ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
            „SALA DOŚWIADCZANIA ŚWIATA”

30 stycznia 1997 roku weszło w życie rozporządzenie MEN w sprawie organizacji zajęć rewalidacyjno – wychowawczych. Zgodnie z rozporządzeniem zajęcia te organizuje się dla dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 25 lat, zajęcia mogą być organizowane w zespołach lub indywidualnie. Liczba osób w zespole wynosi od 2 do 4. Wymiar zajęć zależy od możliwości psychofizycznych, oraz specyficznych potrzeb rewalidacyjnych uczestników i wynosi cztery godziny dziennie na zajęciach zespołowych, dwie godziny dziennie na indywidualnych zajęciach.

Zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze obejmują:

Naukę nawiązywania kontaktów w sposób odpowiedni do potrzeb i możliwości uczestnika,
            Kształtowanie sposobu komunikowania się z otoczeniem na poziomie odpowiadającym indywidualnym możliwościom uczestnika,
            Usprawnianie ruchowe i psychoruchowe w zakresie małej i dużej motoryki,
            Wyrabianie orientacji w schemacie własnego ciała i orientacji przestrzennej,
            Wdrażanie do osiągania optymalnego poziomu samodzielności w podstawowych sferach życia,
            Rozwijanie zainteresowania otoczeniem, wielozmysłowe poznawanie tego otoczenia,
            Kształtowanie umiejętności współżycia w grupie,
            Naukę celowego działania.

SALA DOŚWIADCZANIA ŚWIATA

Sala doświadczania świata to otoczenie, w którym w przeciwieństwie do codziennych warunków
            zmysły nie są kompleksowo angażowane, lecz można koncentrować się na wybranych bodźcach.

Zmysły są używane nie tylko w swej szerokości ale i głębokości.
            W pomieszczeniu tym zapewniamy stymulację i odprężenie za pomocą zapachu, dotyku, dźwięku, koloru i światła.
            Oferta wrażeń ma stworzyć przyjemne środowisko, w którym dziecko zbiera doświadczenia odmienne od przeżywanych na co dzień.
            Motywacją nie są działania opiekunów, lecz elementy tworzące salę doświadczania świata.
            Przeżycie bezpośredniego otoczenia, proste poddawanie się działaniu bodźców, odczuwanie ich na samym sobie stanowi cel pobytu w sali doświadczania świata.
            Dostarczając wrażeń zmysłowych musimy mieć na uwadze potrzeby oraz możliwości osoby niepełnosprawnej. Używane pomoce nie mogą wywoływać uczucia dyskomfortu, napawać lękiem.
            Podstawowa zasada w pracy: nie przeciążać układu nerwowego zbyt dużą liczbą bodźców.

Podstawowe przesłanki w pracy w sali doświadczania świata:

Odpowiednia atmosfera
            Własna decyzja
            Indywidualne tempo
            Wystarczająca ilość czasu
            Możliwość powtarzania
            Rozmaitość bodźców
            Cele terapii polisensorycznej
            Oswojenie z różnymi bodźcami.
            Likwidowanie zaburzeń sensorycznych.
            Osiąganie stanu relaksacji.
            Pobudzanie aktywności. spostrzegawczości, uwagi i pamięci sensorycznej.
            Lepsze rozumienie otoczenia.
            Motywowanie do samodzielnego podejmowania decyzji.

Wyposażenie Sali Doświadczania Świata:

ŁÓŻKO WODNE
            ŚWIATŁOWODY